A E PARANDALUAN BASHKIMIN E SHQIPTAREVE, ANGLO-AMERIKANET NE 1999?

Nga Azem Kovaçi

Shtrohet pyetja si?

Sepse e dinin shume mire qe faktori Shqiptare ne vitet 90′ pas renies komunizmit valonte per bashkim/panvarsi ne Kosove. Nje kryengritje shqiptare ishte iminente..

Kjo nenkuptonte qe edhe Shqiperia (shteti amë) natyrshem te hapte lufte frontale me serbine….qe pastaj do te rezultonte ne lufte rajonale..ku te gjitha trevat shqiptare neper ballkan do te ngriheshin per bashkim……

Kjo do te rezultonte ne nje lufte me te gjate dhe shqiptarët do te kishin me shume deshmore, por do te luftonin per vatanin e tyre dhe morali do te ishte I larte dhe luften do ta fitonin dhe sot
do ta gezonin panvarsine e plote…dhe Kosova do te ishte e bashkuar me shtetin ame.

NE ANEN TJETER..

Serbia pas lufterash gjakatare ne Bosnje nuk e justifikonte dot me as ne syte e perendimoreve mbajtjen nen thunder edhe te nje krahine tjeter me mbi 97% shqiptare e cila donte shkeputjen…

Serbise ju tha merr/shpeto nga Kosova ato qe te intereson..(Mitrovicen, Trepçen..Ujmanin)
…se shqiptaret do te marrin te gjithen nese vazhdoni te luftoni…..

Keshtu qe Shqiptareve dhe UÇK-se rreptesisht nuk iu lejua te kalonin Lumin Iber..pra qe atehere Anglo-Amerikanet e kishin vendosur te ua jepnin serbeve pjesen me te rendesishme te Kosoves (Trepçen dhe hise ne Ujman)..

Pra..NATO-ja e Anglo-Amerikaneve me satistika te sakta ka vrare me shume shqiptare se sa serb pergjate “bombardimeve serbe”…

Ku edhe ne betejën heroike te Koshares..komandant te Ukç-se jane prononcuar qe pikerisht atehere kur kishim epersine kunder serbve ne betejë…jemi bombarduar nga “NATO”…ne koordinata qe vetem uçk dinte por qe i kishte ndare me amerikanet keto informata….

Defakto…serbet moren çfare deshen nga Kosova dhe shqiptaret u lane prape te cunguar….

Rrjedhimisht, serbet perfituan me shume se sa shqiptaret nga “aleatet tane strategjik ”

Pra anglo-amerikanet nderhyne per ta ndaluar bashkimin e shqiptarëve dhe per te lene Kosoven te cunguar- as shtet funksional dhe as te panvarur, dhe me asnje shanc qe te bashkohet me Shqiperine. e çarmatosen UÇK-ne..dhe nuk i lane te drejte ushtrie Kosoves…….dhe ne te njejten kohe vendosën bazen e tyre ushtarake me te madhen ne Europe “Bond steel ” ne Kosove per te interesa te tyre gjeostrategjike.

Edhe “njohja” e Kosoves “shtet” nga anglo-amerikanet eshte sa per sy e faqe..sepse e dine shume mire qe Kosova NUK KA nje vend te perhershem ne OKB..dhe kjo do te behej vetem me aprovimin e keshillit te sigurimit ku Rusia dhe Kina bejne pjese dhe ku rezoluta 1244 vazhdon te jete ne fuqi…

Dhe ku kercenimet per terheqje te njohjeve nga shtetet qe e kane njohur njeher rriten e njiher shtohen sipas agjendave te anglo-amerikane dhe sllaveve.

Edhe vet bill klintoni dhe tony blair qeshin me budalliqet e politikes shqiptare qe kurre nuk e kuptuan dinakerine e tyre….

Ne fakt…pellazgoitet betohen ne anglo-amerikane dhe i idhullizojne…ku me qindra neper e Kosove i kane vene femijeve te tyre emra bill e klinton…e Tony….

Zgjohu o Shqiptar! Njihe realitetin, njihe mikun e vertet dhe aleatin fallco….mos e nençmo veten….duke ia dhene meriten anglo-amerikaneve sikur ata po te mbajne gjalle!!!!
Asht gjaku i shehidave shqiptare qe e meriton meriten dhe respektin e kombit pafund….. /gazetaimpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne