A ka urdheruar Maryam Rajavi muxhahedinet e saj qe te djegin zyrat e tyre ne Gjermani?

Policia në Berlin ka nisur hetimet pasi një zjarr eshte vene ne zyrat e grupit Muxhahedeen-e-Khalq në kryeqytetin gjerman, Berlin, dhe po heton incidentin si një tentativë e dyshuar për zjarrvënie. Zjarrevenia qe eshte njoftuar nga Associated Press ne 4 dhjetor 2023 dyshohet se ka ndodhur në një dritare të ndërtesës në lagjen Schmargendorf të Berlinit rreth orës 2:15 të mëngjesit.

Pas kesaj zjarrevenie grupi, muxhahedin i Maryam Rajavit, ka dale me deklarata duke pretenduar se sulmet lidhen me qeverinë iraniane.

Kjo nuk eshte hera e pare qe muxhahedinet merren me akte sabotimi dhe zjarrevenie dhe me pas te akuzojne Iranin. Ne vitin 2018 muxhahedinet planifikonin ne Tirane qe te kryenin akte terroriste dhe keto me pas t’ia faturonin Iranit. Por pasi perpjekjet e komandes muxhahedine te Maryam Rajavit dhe Mehdi Abrishamchit deshtuan te materializohen ne Shqiperi, MEK-u vendosi nje bombe ne makinen e diplomatit iranian Asadollah Asadi i cili me pas u arrestua ne 10 qershor 2018 ne Gjermani nga policia gjermane ne bashkepunim me MEK-un.

Rasti me i fundem i zjarrevenies ne zyrat e MEK-ut ne Berlin, duket te jete nje tjeter “false flag operation” nga banda e Maryam Rajavit, e cila ashtu sikur edhe ne 2018 do te akuzoj Iranin per kete zjarrevenie – ne menyre qe te shkaterroj edhe me tej marredheniet diplomatike te Iranit me Perendimin. Dhe ashtu sikur ne te kaluaren MEK-u dhe mafia izraelite do te kerkoj nga autoritetet evropiane qe te arrestojne – apo marrin peng diplomate iraniane, me akte kriminale qe vete MEK-u kryen ne Evrope.

 

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne