Afganët e bëjnë përvjetorin e tërheqjes së SHBA-së festë kombëtare

Largimi i fundit i trupave perëndimore do të festohet më 31 gusht të çdo viti.

Afganistani ka krijuar një festë të re publike për të shënuar datën kur ushtari i fundit amerikan u largua nga vendi. Sipas faqes së internetit të qeverisë talebane, largimi i trupave të huaja do të festohet çdo vit më 31 gusht.

Festimet u organizuan për herë të parë vitin e kaluar, kur autoritetet dhe mbështetësit taleban shënuan përvjetorin e parë të tërheqjes me luftëtarët talebanë që mbanin një tubim në sheshin Massoud në Kabul, jashtë ish-ambasadës amerikane.

Ushtari i fundit amerikan, gjeneralmajor i ushtrisë amerikane Chris Donahue, hipi në një aeroplan transporti ushtarak pak përpara se të skadonte afati për tërheqjen më 31 gusht 2021, duke i dhënë fund një fushate rraskapitëse ushtarake 20-vjeçare që kushtoi shumë miliarda dhe vrau mijëra njerëz.

SHBA dhe aleatët e saj dërguan trupa në Afganistan në 2001 për të luftuar Al-Kaedën dhe grupet e tjera xhihadiste si pjesë e “Luftës kundër Terrorit” globale të Uashingtonit që u shpall pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit.

Forcat perëndimore morën shpejt Kabulin, por talebanët mbetën aktivë në zona të mëdha të vendit dhe lufta me kryengritësit u zvarrit për shumë vite, ndërsa fushata u bë më e papëlqyeshme në SHBA.

Talibanët përfundimisht rimorën disa kryeqytete provinciale dhe pushtuan Kabulin me pak ose aspak rezistencë në gusht 2021. Rënia e papritur e qytetit e detyroi Pentagonin të kryente një evakuim të nxituar të diplomatëve, shtetasve amerikanë dhe ndihmësve të tyre afganë.

Uashingtoni është kritikuar ashpër për trajtimin e evakuimit dhe se ka lënë pas mijëra afganë aleatë./RT/Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne