Afrika e Jugut do të arrestojë qytetarët që luftojnë për Izraelin

Afrikanët e Jugut që luftojnë përkrah Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) në Gaza, ku mijëra civilë janë vrarë që nga tetori, kur të kthehen në shtëpi do të arrestohen, ka paralajmëruar ministrja i Jashtme Naledi Pandor. Pretoria deklaratën e bëri në një ngjarje të solidaritetit palestinez në kryeqytetin e Afrikës së Jugut. Pandor shtoi se trupave të IDF me shtetësi të dyfishtë si ndëshkim do t’u hiqet shtetësia e Afrikës së Jugut.

“Unë kam lëshuar tashmë një deklaratë duke paralajmëruar ata që janë afrikano-jugor dhe që po luftojnë përkrah ose në Forcat e Mbrojtjes të Izraelit. Ne jemi gati. Kur të ktheheni në shtëpi, ne do t’ju arrestojmë, “tha ministri i jashtëm, sipas Associated Press.

Pretoria paralajmëroi më parë afrikano-jugorët kundër bashkimit me IDF në konfliktin Izrael-Hamas dhjetorin e kaluar, duke përmendur rrezikun e shkeljes së ligjit të brendshëm dhe ndërkombëtar. Sipas Departamentit të Marrëdhënieve dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Afrikës së Jugut, njerëzit duhet të marrin miratimin e qeverisë përpara se të bashkohen me forcat izraelite dhe dështimi për ta bërë këtë do të rezultojë në ndjekje penale.

Më shumë se 31,000 njerëz, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë në sulmet ajrore dhe tokësore izraelite në Gaza që kur kryeministri Benjamin Netanyahu u zotua të shkatërrojë Hamasin në përgjigje të sulmit ndërkufitar të grupit militant palestinez më 7 tetor. Hamasi filloi bastisjet në fshatrat jugore të Izraelit, duke vrarë më shumë se 1100 njerëz dhe duke marrë qindra pengje në Gaza. Sipas OKB-së, 570,000 njerëz në territorin e rrethuar palestinez janë të uritur, me deri në 85% të 2.3 milionë banorëve të Gazës të zhvendosur nga fushata e bombardimeve pesë-mujore të Izraelit.

Lufta Izrael-Hamas ka tensionuar marrëdhëniet diplomatike midis Izraelit dhe Afrikës së Jugut, e cila ka mbështetur prej kohësh luftën palestineze për sovranitet, duke e krahasuar atë me betejën e vetë Pretorias kundër Aparteidit në shekullin e 20-të.

Pretoria ka ngritur një padi ligjore në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ) kundër Izraelit për kryerjen e krimeve “sistematike” të luftës në Gaza. Gjykata e lartë e OKB-së ende nuk ka nxjerrë një vendim përfundimtar, por ajo urdhëroi Izraelin të ndërmarrë hapa për të parandaluar gjenocidin dhe për të përmirësuar kushtet humanitare për popullsinë e Gazës në janar.

Muajin e kaluar, qeveria e Afrikës së Jugut akuzoi Izraelin për shkelje të urdhrit të GJND-së. Pandor pohoi gjithashtu se inteligjenca izraelite ishte përpjekur ta frikësonte atë në përgjigje të hetimit të gjenocidit./gazetaimpakt/rt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne