Al-Kassam publikon pamjet e operacionit që tronditi ‘Izraelin’

Brigadat Al-Kassam të Hamasit publikuan një video që dokumenton momentin kur luftëtarët e tyre të Rezistencës kryen operacionin që vrau 24 oficerë dhe ushtarë izraelitë, duke e lënë entitetin pushtues në tronditje. Zëdhënësi i ushtrisë izraelite pushtuese u shfaq në një transmetim televiziv dhe zbuloi se incidenti ndodhi pranë Kibbutz Kissufin, përballë disa kampeve dhe qyteteve të refugjatëve në Rripin qendror të Gazës.

Ai tha se forcat po vepronin në një zonë vetëm 600 metra larg gardhit ndarës dhe u vranë ndërsa përgatiteshin për të prishur një numër shtëpish palestineze për të krijuar një “zonë tampon”.

Pasi mori përgjegjësinë për operacionin, Al-Kassam zbuloi se luftëtarët e tij shënjestruan një ndërtesë në kampin e refugjatëve Al Maghazi ku ishte fortifikuar një njësi inxhinierike izraelite, e cila rezultoi në shpërthimin e municioneve dhe eksplozivëve që çuan në shembjen e plotë të saj mbi forcën e asaj që ishte vendosur brenda.

Njëkohësisht, luftëtarët shënjestruan dhe shkatërruan, duke përdorur një predhë Al Yassin 105, një tank izraelit Merkava që kishte për detyrë të mbulonte dhe të mbronte njësinë izraelite të vendosur në ndërtesë, thuhet në deklaratën e Rezistencës.

E padurueshme  dhe e vështirë

Zyrtarët e lartë izraelitë dënuan “katastrofën e madhe” në Rripin e Gazës.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, presidenti izraelit Isaac Herzog, ministri i sigurisë Yoav Gallant, ministri i policisë Itamar Ben-Gvir dhe liderët e opozitës Yair Lapid dhe Naftali Bennett ishin ndër ata që komentuan shpejt një tjetër ngjarje që theksoi aftësitë e Rezistencës Palestineze. “Një mëngjes i padurueshëm i vështirë, në të cilin gjithnjë e më shumë emra të bijve tanë më të mirë u shtohen gurëve të varreve të heronjve, në një luftë që nuk ka drejtësi”, postoi Presidenti Isaac Herzog në X.

Nga ana e tij, Netanyahu theksoi se pushtimi izraelit “përjetoi një nga ditët më të vështira që nga shpërthimi i luftës”. Ndërkohë, Gallant e përshkroi mëngjesin e së martës si “të vështirë dhe të dhimbshëm”, duke theksuar se Beteja e vazhdueshme e Operacionit Al-Aksa “do të përcaktojë të ardhmen e Izraelit për dekadat që do të vijnë”, zyrtari pohoi se incidenti i fundit do t’i detyrojë autoritetet “të arrijnë qëllimet” e luftës së tyre gjenocidale në Gaza.

Udhëheqësi i opozitës Lapid ndau pikëpamjet e homologëve të tij, duke thënë se mëngjesi i së martës ishte “të padurueshme i vështirë”, ndërsa figura e opozitës dhe anëtari i kabinetit tëluftës Gantz u kujtoi kolonëve izraelitë “çmimin e rëndë” që ata “janë të detyruar të paguajnë” për atë që ai pretendoi se është një “luftë e drejtë”, e cila kërkonte të arrinte një “qëllim të lartë”./gazetaimpakt/english.almayadeen

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne