BE-ja dënon prishjen e shkollave nga kolonët izraelitë në territorin palestinez

Bashkimi Evropian (BE) dënoi prishjen e një shkolle nga kolonët izraelitë në territorin e pushtuar palestinez Zamuta, duke e cilësuar atë si shkelje të ligjit ndërkombëtar humanitar.

Shkolla, e ndërtuar me fondet e BE-së, ra viktimë e veprimeve të kolonëve izraelitë, duke shkaktuar një përgjigje të shpejtë dhe të ashpër nga Komisari i BE-së për Menaxhimin e Krizave dhe Ndihmën Humanitare Janez Lenarcic, i cili deklaroi në platformën sociale “X” se “Ky shkatërrim është i patolerueshëm dhe shkelje e së Drejtës Ndërkombëtare Humanitare”.

“Situata në Bregun Perëndimor është dramatike. Ndikimi i këtij përshkallëzimi të fundit në shërbimet kritike, si shëndetësia dhe arsimi, i shoqëruar nga situata e rëndë ekonomike, është katastrofike. Dhuna e kolonëve duhet të ndalet”, shtoi ai. Izraeli rifilloi ofensivën e tij ushtarake në Rripin e Gazës të premten pas përfundimit të një pauze humanitare njëjavore me grupin palestinez Hamas.

Të paktën 16.248 palestinezë janë vrarë dhe më shumë se 43.616 të tjerë janë plagosur në sulmet intensive ajrore dhe tokësore në enklavë që nga 7 tetori pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi. Silas shifrave zyrtare, numri i të vdekurve izraelitë është 1.200./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne