Bota u përpoq të legjitimoj shtetin palestinez mes krimeve të paprecedentë të luftës

Nga F.M. Shakil

Pavarësisht se po përjeton një krizë humanitare që të kujton Luftën e Madhe, Palestina po fiton në mënyrë të qëndrueshme njohjen ndërkombëtare si një shtet sovran, madje edhe Bashkimi Evropian (BE) është nën presion për t’i dhënë Palestinës legjitimitet.

Protestat globale studentore dhe rizgjimi më i fundit i BE-së kanë implikime të gjera gjeopolitike për rajonin dhe kanë tronditur regjimin sionist, duke u zhvendosur me shpejtësi në izolim diplomatik pas mbi tetë muajsh gjakderdhje në Palestinë.

Mizoritë e Gazës tjetërsuan Tel Avivin

Krimet mizore të kryera nga regjimi sionist në Gaza dhe tani në Rafah kanë shqetësuar thellësisht shumë kombe që kishin mbështetur më parë Izraelin. Ka pasur rrëfime tragjike të vdekjeve shkatërruese të shkaktuara nga dhuna pa dallim në Tel Aviv dhe mospërfillja e sigurisë së civilëve të pafajshëm, duke përfshirë gra dhe fëmijë.

Kohët e fundit ka pasur një rritje të luftimeve në Rafah, ndërsa Izraeli vazhdon ofensivën e tij në qytetin jugor të Gazës, ku forcat pushtuese kanë bërë kërdi me dinjitetin njerëzor. Izraeli tani kontrollon të gjithë gjatësinë e kufirit të Gazës me Egjiptin, gjë që fatkeqësisht e bën të pamundur dërgimin e ndihmave në Gaza. Ofensiva e përshkallëzuar e Izraelit ka detyruar një numër të konsiderueshëm palestinezësh të largohen nga Rafah gjatë javëve të fundit. Banorët po luftojnë për të gjetur strehim dhe ushqim. Mbyllja e vazhdueshme e kalimit Rafah nuk ka lejuar të jepet ndihma mjekësore për fëmijët e plagosur të Gazës.

OKB-ja ka lëshuar një urdhër që Izraeli të ndërpresë ofensivën e tij ushtarake në Rafah dhe të lejojë ndihmat të hyjnë përmes kufirit, si pjesë e një përpjekjeje kolektive për të ushtruar presion mbi Izraelin. Megjithatë, nuk e zbatoi urdhrin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ) dhe brenda një jave nga udhëzimet e OKB-së, Tel Avivi nisi një sulm të kobshëm ndaj civilëve në Tal as-Sulltan, duke kërcënuar se lufta do të vazhdonte deri në 2025. Save the Children po bën thirrje për veprim të menjëhershëm për të mbrojtur jetët e civilëve të pafajshëm në Rafah dhe në të gjithë Rripin e Gazës. Gjatë javëve të fundit, Rafah ka pësuar një humbje shkatërruese të jetës, me shumë njerëz që kërkuan strehim atje humbën jetën dhe qindra të tjerë u plagosën.

Lufta shkaktoi dënime

Gjatë gjenocidit të tij në Rafah, në kufirin jugor të Gazës me Egjiptin, Izraeli u përball me kundërshtime në rritje nga brenda dhe jashtë kufijve të tij. Partitë e opozitës dhe publiku u revoltuan kundër qeverisë Netanyahu për ato që ata thanë se ishin politika të pakujdesshme të qeverisë. Ata kanë mohuar strategjitë e gabuara të luftës të Tel Avivit dhe kanë kërkuar fundin e gjakderdhjes në Palestinë. Në frontin global, qeveria Netanyahu po kalon me shpejtësi në izolim diplomatik nën kritikat e forta nga komuniteti botëror për numrin e tmerrshëm të vdekjeve në Gaza, Rafah dhe pjesë të tjera të Palestinës. Krimet e kryera nga forcat izraelite kundër popullit palestinez kanë nxitur zemërim në mbarë botën.

Vlerësimi vjetor i kërcënimit i inteligjencës amerikane nënvizon presionin në rritje ndërkombëtar që ka të ngjarë të përballet Izraeli për shkak të situatës sfiduese humanitare në Rripin e Gazës. Shefat e inteligjencës dëshmuan për raportin në fund të shkurtit, duke çuar në deklasifikimin e tij në mars. Vlerësimi solli vëmendjen ndaj presioneve të brendshme me të cilat përballet Benjamin Netanyahu, duke sugjeruar se e ardhmja e qeverisë së tij mund të jetë e pasigurt. “Ka një mungesë në rritje të besimit të publikut në udhëheqjen e Netanyahut që është intensifikuar që nga fillimi i luftës. Si rezultat, ne parashikojmë protesta të rëndësishme që kërkojnë dorëheqjen e tij dhe zgjedhje të reja,” thotë ai. Në vlerësim thuhej se ekziston mundësia e një qeverie ndryshe, më të moderuar.

Njohjet dhe reagimi i Izraelit

Në muajt e fundit, ka pasur indikacione se Malta dhe Belgjika mund të njohin Palestinën. Megjithatë, duket se qeveria e Belgjikës e shtyu vendimin për shkak të zgjedhjeve të ardhshme në vend. Disa vende të BE-së, si Suedia, Qiproja, Hungaria, Republika Çeke, Polonia, Sllovakia, Rumania, Bullgaria, Irlanda, Norvegjia dhe Spanja e kanë njohur tashmë shtetin palestinez. I fundit në një seri kombesh që i japin legjitimitet Palestinës është Sllovenia, ku parlamenti, me shumicë votash, dha pëlqimin për njohjen e një shteti të pavarur palestinez, duke hedhur poshtë kërkesën e partisë kryesore opozitare për një referendum për këtë çështje.

Qeveria e Sllovenisë ka marrë një sinjal nga Spanja, Irlanda dhe Norvegjia, të cilat njohën shtetin e Palestinës muajin e kaluar si pjesë e një përpjekjeje më të madhe për të koordinuar presionin mbi Tel Aviv. Ky veprim zemëroi Izraelin, i cili ndihej gjithnjë e më i vetmuar për shkak të luftës në Gaza dhe përdorimit të armëve vdekjeprurëse amerikane, duke rezultuar në humbje kolosale njerëzore. Pas vendimit parlamentar, kryeministri slloven Robert Golob deklaroi në X se “njohja e Palestinës si një shtet sovran dhe i pavarur sot i dërgon shpresë popullit palestinez në Bregun Perëndimor dhe Gaza”.

Në një reagim të gjunjëzuar ndaj vendimit kolektiv të treshes për të njohur Palestinën si një shtet të pavarur dhe sovran, Izraeli tërhoqi menjëherë ambasadorët e tij në Irlandë, Norvegji dhe Spanjë, duke e parë njohjen si një shpërblim për veprimet e Hamasit dhe forcimin e qëndrimit palestinez. , për të cilën Izraeli pretendon se minon procesin e negociatave. Spanja, Irlanda dhe Norvegjia, duke njohur shtetin palestinez, u përpoqën të zhvendosnin fokusin drejt gjetjes së një zgjidhjeje të qëndrueshme diplomatike për luftën e vazhdueshme në Lindjen e Mesme. Të tre vendet e BE-së bashkëpunuan për të bindur vendet e tjera të rajonit që të përfshihen në një fushatë diplomatike që synon zgjidhjen e situatës në Gaza dhe sigurimin e lirimit të robërve.

Vendimi simbolik zemëroi thellësisht Izraelin, pasi besonte se tre vendet e BE-së në thelb po shpërblenin “terrorizmin”, një term që përdoret gjithnjë e më shumë nga SHBA-ja dhe Izraeli për t’iu referuar Boshtit të Rezistencës. Izraeli ka thirrur në Ministrinë e Jashtme ambasadorët e këtyre vendeve për të dhënë një informim mbi sulmet e 7 tetorit.

Mosmarrëveshja u përshkallëzua kur Yolanda Díaz, zëvendëskryeministrja e Spanjës, bëri një thirrje publike që ndezi polemika, duke bërë thirrje që palestinezët të kenë liri në të gjithë territorin e tyre. Disa izraelitë e interpretuan këtë deklaratë si kritike ndaj Izraelit dhe avokues për shpërbërjen e tij. Sipas diplomatëve, Izraeli thuhet se ka zbatuar masa të rëndësishme në përgjigje të Spanjës, Irlandës dhe Norvegjisë, potencialisht si një mënyrë për të dekurajuar vendet e tjera nga ndërmarrja e veprimeve të ngjashme.

Implikimet e njohjes globale

Njohja e Palestinës nga anëtarët e BE-së si një shtet legjitim do të forconte reputacionin ndërkombëtar të palestinezëve dhe do të rriste presionin mbi Izraelin për të filluar negociatat për zgjidhjen e konfliktit.

Ky veprim ka potencialin të përkeqësojë izolimin e Izraelit në komunitetin ndërkombëtar duke nxitur veprime shtesë në Kombet e Bashkuara dhe duke nxitur njohjen e mëtejshme nga vendet e tjera të BE-së. Analistët gjeopolitikë besojnë se ky fenomen do të forconte legjitimitetin palestinez dhe do ta ngrinte çështjen palestineze përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian. Kjo mund të rezultojë gjithashtu në një rritje të konsiderueshme të numrit të partive të krahut të djathtë radikal në zgjedhjet e Parlamentit Evropian, gjë që mund të përkeqësojë pozicionin palestinez, duke i bërë negociatat e paqes më të vështira. Njohja mund të shërbejë gjithashtu si një nxitje për Palestinën që të ndjekë anëtarësimin e plotë në OKB, pasi ajo aktualisht mban statusin e vëzhguesit./gazetaimpakt/ english.almayadeen.net

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne