KategoriOpinion

Opinion

Listat e Shkodrës

Andis Muka Qarku i Shkodrës ka tërhequr disa komente këto ditë. Duke qenë së janë paraqitur ose si analiza krahasuese, në bazë të statistikave...

Opinion

Çudia e feminizmit perandorak

Kur isha një vajzë e vogël, si shumë gra të brezit tim të cilat u rritën duke parë shfaqje televizive amerikane (edhe nëse ato dubloheshin në gjuhën...

Opinion

Hilja ndaj imamëve

Shkruan: Nexhat Ibrahimi (Përse abuzohet me imamët?) Si të kuptohemi Qysh prej para largimit të Perandorisë Osmane nga trojet tona lexojmë një...

Opinion

Aktivizmi studentor nuk mjafton

/Freddie de Boer/[1] Tetë arsye pse universitetet nuk mund të jenë vendi kryesor i organizimit të së majtës Amber A’Lee Frost[2] ka të drejtë që...

Opinion

Koment – Vorbulla e terrorizmit

Autor: Erdal Simsek Terrorizmi, për fat të keq, është një murtajë e vjetër po aq sa dhe vetë historia e njerëzimit. Duke filluar që nga vëllavrasja e...

Opinion Shqiperia

Barra e fshatarit

/Mirela Ruko, Viki Çipi/ Të jesh në fshat dhe të kesh një copë tokë sot nuk të bën të vetëpunësuar, madje nuk përmbush as nevojat familjare...

Opinion

Ja pse fitoi Corbyn-i

/Bhaskar Sunkara/ [1] Konservatorët mund të jenë në pushtet, por Corbyn-i i fitoi këto zgjedhje. E di që mund të jetë deklaratë e pacipë, por më...

Opinion

Dreka e një sharlatani

Xhuliano Bregasi Kryesharlatani i ka kthyer në modë drekat e darkat, ku ulet lugë më lugë me popullin e ia nis fushatës shtruar për çfarë t’i vijë...