Çmontohet rrjeti ndërkombëtar i drogës Shqipëri-Itali/ 24 të arrestuar, mes tyre 16 shqiptarë. Grupi shfrytëzonte dhe vajza nga Lindja për prostitucion

Një rrjet trafiku droge u çmontua nga policia italiane në Milano dhe i lidhur me Shqipërinë, i cili ushqeu një rrjet të dendur shpërndarjeje droge në territorin italian dhe zviceran.

Karabinierët arrestuan 24 persona, 16 prej tyre shqiptarë, 2 italianë, 5 marokenë dhe 1 tunizian për krime në kuadër të një organizate kriminale me qëllim trafikun ndërkombëtar të drogës, favorizim dhe shfrytëzim prostitucioni, grabitje dhe zhvatje. Gjithashtu janë kryer 40 kontrolle dhe janë sekuestruar të ardhurat e veprimtarisë së trafikut të drogës, në vlerën e qindra mijëra eurove.
Operacioni angazhoi 200 karabinierë të punësuar në provincat e Milanos, Bergamos, Cremonas, Leccos, Lodit, Mantovës, Monzas, Brianzas, Piacenzas, Savonas, Torinos dhe Vareses, Brescias, Cosenzas.
Hetimet

Urdhër-arrestet erdhën pas rezultateve të një aktiviteti hetimor të nisur nga Karabinierët e Njësisë së Hetimit të Milanos në prill 2020, pas një letërporosie ndërkombëtare që solli arrestimin flagrant-në territorin zviceran – të një shtetasi italian, me 6 kilogramë heroinë në makinën e tij.

Hetimet u zhvilluan me një sistem kompleks aktivitetesh teknike dhe në bashkëpunim me Autoritetin Gjyqësor zviceran. Kështu, gjetjet e hetimit kanë bërë të mundur rindërtimin e strukturës dhe funksionimit të dy organizatave kriminale të dallueshme, në biznes me njëra-tjetrën dhe drejtuese edhe të familjeve të tjera shqiptare, me lidhje operacionale në Shqipëri, me baza logjistike në provincën e Milanos dhe me degëzime në të gjithë Italinë Veriore – veçanërisht në provincat e Monza Brianzas dhe Bergamos – si dhe në Kalabri dhe Zvicër.

Sistemi i importit dhe shitjes së heroinës dhe kokainës ushqente një rrjet të dendur droge në territorin italian dhe zviceran në baza ditore, të përbërë kryesisht nga “bateri” trafikantësh me origjinë afrikano-veriore në pyje dhe zona bujqësore. Gjatë hetimeve u rikonstruktuan episode të shumta ndalimi, transporti dhe dërgimi droge në provinca të ndryshme të Italisë Veriore (Bergamo, Monza dhe Brianza, Torino dhe Verona) dhe 42 kg drogë përfshirë heroinë, kokainë dhe hashash dhe 40 kg lëndë përzierëse, si dhe 2 pushkë të paligjshme dhe shuma prej 13.000 eurosh. Gjithashtu u identifikuan një apartament dhe një magazinë që përdoreshin si rafineri droge, si dhe disa apartamente dhe garazhe që shërbenin për ruajtjen e ngarkesave të drogës.

Për më tepër, bashkëpunëtorët menaxhuan në mënyrë të qëndrueshme dhe të organizuar një sistem të shfrytëzimit të prostitucionit të vajzave nga Lindja, të detyruara, me kërcënime dhe dhunë që rezultuan edhe në episode grabitjeje dhe zhvatjesh, të viheshin në dispozicion edhe në faqet e takimeve online dhe të prostituojnë në banesat e menaxhuara për këtë qëllim nga vetë të dyshuarit./BW

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne