Delegacioni egjiptian i sigurisë arrin në Izrael për të diskutuar armëpushimin në Gaza

Një delegacion i lartë egjiptian i sigurisë mbërriti në Tel Aviv për të diskutuar një armëpushim të mundshëm në Gaza midis Izraelit dhe grupit palestinez Hamas. Televizioni privat i lajmeve Al Qahera citoi një burim egjiptian të informuar, të paidentifikuar, i cili tha se delegacioni egjiptian përfshin një grup ekspertësh për këtë çështje. Burimi shtoi se delegacioni do të diskutojë një kornizë gjithëpërfshirëse për një armëpushim në Gaza, duke thënë se ka një “përparim të rëndësishëm” në ngushtimin e dallimeve midis delegacioneve egjiptiane dhe izraelite.

Uebfaqja izraelite e lajmeve Ynet konfirmoi gjithashtu mbërritjen e një delegacioni egjiptian në Izrael për të takuar zyrtarët në përpjekjet për të arritur një marrëveshje. Tel Avivi beson se 134 izraelitë po mbahen në Gaza, ndërsa Izraeli mban rreth 9 mijë palestinezë në burgjet e tij. Bisedimet indirekte midis Izraelit dhe grupit Hamas po zhvillohen si në Kajro, ashtu edhe në Doha, me qëllim arritjen e një marrëveshjeje që përfshin një shkëmbim të burgosurish, sipas të cilit robërit izraelitë do të liroheshin në këmbim të lirimit të palestinezëve nga burgjet izraelite.

Megjithatë, asnjë përparim nuk është bërë deri më tani mes akuzave të ndërsjella për përgjegjësinë për dështimin për të arritur një shkëmbim të të burgosurve dhe armëpushim në Gaza. Izraeli ka goditur Rripin e Gazës duke vrarë të paktën 34.350 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, që nga sulmi ndërkufitar i Hamasit më 7 tetor kur sipas Tel Avivit u vranë afër 1.200 njerëz.

Mbi 34 mijë palestinezë janë vrarë që atëherë, kryesisht gra dhe fëmijë, si dhe rreth 77.300 të tjerë janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së madhe të nevojave./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne