Dy ushtarë të tjerë izraelitë vriten në betejat në pjesën qendrore të Gazës

Ushtria izraelite njoftoi vrasjen e dy ushtarëve të tjerë gjatë betejave në pjesën qendrore të Rripit të Gazës. Në një deklaratë, ushtria i identifikoi ushtarët si major Omer Smadga 25-vjeç dhe gjeneralmajor Saadia Yaakov Dery 27-vjeç. Ushtria tha se të paktën pesë ushtarë u plagosën gjithashtu, tre prej tyre në gjendje të rëndë.

Sipas shifrave të ushtrisë izraelite, të paktën 664 ushtarë janë vrarë dhe 3.871 të tjerë janë plagosur që nga shpërthimi i konfliktit në Rripin e Gazës më 7 tetor 2023.

Izraeli ka vrarë më shumë se 37.400 palestinezë në Gaza që nga një sulm ndërkufitar nga Hamasi, në të cilin Tel Avivi thotë se u vranë 1.200 njerëz. Sulmet izraelite kanë shkaktuar katastrofë humanitare dhe një gjykim për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND)./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne