Egjipti mohon pjesëmarrjen në forcat e OKB-së për kalimet kufitare në Gaza

Egjipti ka hedhur poshtë raportet për pjesëmarrjen në një forcë të mundshme arabe të organizuar nga Kombet e Bashkuara (OKB) për të kontrolluar pikat kufitare të Gazës.

“Nuk ka asnjë të vërtetë për thashethemet e qarkulluara nga disa uebfaqe lajmesh në lidhje me marrëveshjen e Egjiptit për të marrë pjesë në një forcë arabe nën OKB-në për të kontrolluar kalimet me Rripin e Gazës”, citohet një zyrtar i lartë egjiptian nga kanali Al-Qahera News. Egjipti gjithashtu ka refuzuar të koordinojë me Izraelin në vendkalimin Rafah, e cila është një rrugë jetike për ndihmën humanitare në Gaza, që kur Tel Avivi pushtoi anën palestineze të terminalit muajin e kaluar.

Duke shpërfillur një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm, Izraeli është përballur me kundërshtimin ndërkombëtar në mes të ofensivës brutale të vazhdueshme në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit nga Hamasi. Të paktën 37.400 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, si dhe më shumë se 85.400 të tjerë janë plagosur.

Më shumë se tetë muaj pas luftës izraelite, pjesë të mëdha të Gazës janë kthyer në rrënoja në mes të një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve. Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimi i fundit i së cilës urdhëroi Tel Avivin të ndalojë menjëherë operacionet në Rafah, ku mbi 1 milion palestinezë kanë kërkuar strehim nga lufta para se qyteti të pushtohej më 6 maj./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne