Emigranteve do u vendosim byzylyk elektronik: S’do mund të largohen, derisa t’i dërgojmë në Ruandë

BRITANI E MADHE

Sekretarja e Brendshme, Suella Braverman ka shtuar masat ndaj emigrantëve që kanë hyrë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar. Një nga opsionet, është ajo e përdorimit të byzylykëve elektronike, si një mënyrë për të ndaluar zhdukjen e emigrantëve që nuk mund të strehohen në qendrat e paraburgimit.

Në një intervistë për Sky News, Braverman tha se është e gatshme të përdorë një sërë opsionesh në trajtimin e problematikës së migrantëve që kalojnë Kanalin me varka të vogla.

Ministria e Brendshme po shqyrton përshtatjen e azilkërkuesve që mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar me mjete të paautorizuara dhe byzylykë elektronike.

“Sapo kemi miratuar një legjislacion historik në formën e Aktit tonë të Migrimit Ilegal që na fuqizon të ndalojmë ata që mbërrijnë këtu ilegalisht dhe më pas t’i largojmë me shpejtësi në një vend të sigurt si Ruanda. Kjo do të kërkojë një fuqi për t’i ndaluar dhe në fund kontrolluar ata njerëz. Ne duhet të ushtrojmë një nivel kontrolli nëse duam t’i largojmë ata nga Mbretëria e Bashkuar dhe po shqyrtojmë një sërë opsionesh për të mbërritur këtu. Britania e Madhe ka një kapacitet ekzistent largues prej disa mijëra qelish paraburgimi. Ne do të punojmë intensivisht për ta rritur atë, por është e qartë se po shqyrtojmë një sërë opsionesh të gjitha opsionet për të siguruar që ne kemi atë nivel kontrolli të njerëzve, në mënyrë që të pengojmë ata që mund të rrjedhin përmes sistemit tonë me shpejtësi,” tha Braverman.

Braverman pranoi se qeverisë britanike mund t’i duhet të sigurojë më shumë vende paraburgimi, ndërsa pret për rezultatin e sfidave ligjore kundër skemës së Ruandës./Dosja.al

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne