Erdogan: E them hapur se Izraeli është një shtet terrorist

Erdogan: Izraeli po zbaton një strategji të shkatërrimit total të një qyteti së bashku me njerëzit brenda tij. E them hapur se Izraeli është një shtet terrorist. Do t’i telefonojme lideret e vendeve qe votuan “te permbajtur” per rezoluten e OKB-së per Gazen, qe u miratua me 121 vota “pro”.

Vetëm pse dikush do te shqetesohet, nuk do te hezitoime kurre te shprehim te vertetën se inetaret e Hamasit jane rezistence qe perpiqen te mbrojne atdheun me jetet e tyre. Nëse Izraeli vazhdon në këtë mënyrë masakrat, do të regjistrohet gjithkund si një shtet terorrist që është i mallkuar në të gjithë botën.

Erdogan u shpreh se do të ndërmarrim hapa për t’u siguruar që liderët politik dhe ushtarak izraelite qëmasakrojnë brutalisht popullin e shtypur te Gazes te gjykohen ne giykatat ndërkombëtare./gazetaimpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne