Fëmijët mbijetojnë 40 ditë në xhungël pas rrëzimit të avionit

Autoritetet kolumbiane kryen një kërkim intensiv prej javësh për vëllezërit e motrat e humbura

Katër fëmijë që u zhdukën pas një aksidenti avioni mbi xhunglën e Amazonës muajin e kaluar janë gjetur të gjallë, sipas zyrtarëve në Kolumbi. Me më të voglin vetëm 12 muajsh, fëmijët duruan kushtet e mbijeteses për gati gjashtë javë.

Ushtria kolumbiane e njoftoi lajmin në një postim në Twitter të premten mbrëma, duke shpërndarë imazhe që tregojnë fëmijët përkrah ushtarëve dhe personelit të shpëtimit.

“Bashkimi i përpjekjeve e bëri të mundur këtë gëzim për Kolumbinë. Lavdi ushtarëve të Forcave Ushtarake Kolumbiane, komuniteteve dhe institucioneve indigjene që ishin pjesë e Operacionit Shpresa”, thuhet në njoftim, duke iu referuar misionit të kërkimit.

Presidenti kolumbian Gustavo Petro festoi shpëtimin në postimin e tij në rrjetet sociale, duke e quajtur gjithashtu një “gëzim për të gjithë vendin”. Ndërsa gjendja e fëmijëve nuk ishte menjëherë e qartë, ai u tha gazetarëve se ata ishin “të dobët” kur u gjetën dhe tani po marrin kujdes mjekësor.

Katër vëllezërit e motrat thuhet se u panë pranë kufirit midis provincave Guaviare dhe Caqueta të Kolumbisë, jo shumë larg nga vendi i rrëzimit të një avioni me një motor Cessna, i cili u rrëzua mbi xhungël më 1 maj. Prindërit e fëmijëve u vranë në aksident, si dhe piloti i mjetit të vogël. Trupat e tyre u gjetën më parë pranë aeroplanit, i cili u rrëzua pas një defekti të motorit.

Fëmijët, të moshës 13, nëntë, katër dhe një vjeç, vijnë nga njerëzit indigjenë Huitoto, të cilët janë vendas në Kolumbinë jugore dhe Perunë veriore. Zyrtarët thanë se dy fëmijët më të mëdhenj kishin një përvojë  per të mbijetuar në pyllin tropikal, aftësi që mund t’i kenë ndihmuar ata të përballonin sprovën e tyre.

Në fund të muajit të kaluar, Presidenti Petro u detyrua të tërhiqte një deklaratë pasi deklaroi se fëmijët ishin gjetur “pas kërkimeve të vështira nga ushtria jonë”. Ai më vonë kërkoi falje për njoftimin e parakohshëm, duke thënë se informacioni i ishte transmetuar nga Instituti shtetëror Kolumbian i Mirëqenies Familjare, por nuk u konfirmua.

Të paktën 150 ushtarë morën pjesë në operacionin e gjerë të kërkimit, si dhe helikopterë dhe avionë të tjerë ushtarakë. Avionët hodhën furnizime mbi zonën ku mendohej se ndodheshin fëmijët, gjithashtu lëshuan flakë gjatë natës për të ndriçuar gjethin e trashë për shpëtimtarët në terren. Ekipet e kërkimit përdorën gjithashtu altoparlantë për të luajtur një mesazh të regjistruar nga gjyshja e fëmijëve duke u thënë atyre të qëndronin aty, duke shpresuar se do të ishin më të hapur ndaj një zëri të njohur.

Burimi: RT

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne