Franca shemb monumentin 7000-vjeçar për të krijuar hapësirë për dyqanin DIY

Autoritetet pretenduan se atraksioni turistik ka pak “vlerë arkeologjike”

Dhjetra gurë të lashtë në këmbë në Francën jugperëndimore janë hedhur me buldozer për të lënë vend për një tjetër dyqan me pakicë të një zinxhiri mbarëkombëtar që shet produkte DIY, duke shkaktuar bujë në mesin e vendasve.

Vendi historik i Montauban “është shkatërruar”, me të paktën 39 gurë megalitikë, disa prej të cilëve vlerësohet të jenë rreth 7,000 vjet, të humbur, tha për mediat këtë javë arkeologu lokal Christian Obeltz.

Komuna franceze e Carnac është e famshme për mijëra të ashtuquajtur menhirë – gurë në këmbë të ngritura nga njerëzit neolitikë për qëllime që mbeten ende mister. Megjithatë, ndryshe nga atraksionet kryesore turistike të zonës, Menec, Kermario dhe Kerlescan, të cilat janë pjesë e një liste të UNESCO-s të vendeve të trashëgimisë botërore – grupi i gurëve në Montauban, vetëm 1.5 kilometra larg, ka pak vlerë historike, sipas zyrtarëve lokalë.

“Duke pasur parasysh karakterin e pasigurt dhe në çdo rast jo madhor të mbetjeve, siç u zbulua nga kontrollet, dëmtimi i një vendi me vlerë arkeologjike nuk është vërtetuar,” tha në një deklaratë për AFP Zyra Rajonale e Çështjeve Kulturore për Bretani.

Kryetari i bashkisë ka këmbëngulur se ai “zbatoi ligjin” dhe se leja e ndërtimit u dha gushtin e kaluar vetëm pasi arkeologët kishin kryer studimet e kërkuara.

Megjithatë, Obeltz pohoi se nuk kishte “gërmime arkeologjike për të ditur nëse gurët ishin menhirë apo jo”. Ai akuzoi gjithashtu autoritetet lokale se po nxitonin për të zbardhur  zhvillimin përpara se aktivistët të aplikojnë për një mbrojtje nga UNESCO.

Një zinxhir i njohur francez i shitjeve me pakicë, Mr Bricolage, që ofron përmirësime në shtëpi dhe mallra të bëra vetë DIY, aktualisht po ndërton një dyqan të ri në vend. Zëdhënësi i saj tha se kompanise “i vjen keq sinqerisht” për incidentin, por përsëriti se autoritetet u dhanë atyre autorizim të plotë për të vazhduar.

Burimi: RT

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne