Zuckerberg: “Establishmenti” i kërkoi Facebook-ut të ‘censurojë’ postimet e Covid

Shefi i Meta pranoi se platforma e mediave sociale hoqi miliona postime gjatë pandemisë Covid-19

“Facebook” – ut, iu kërkua nga “establishmenti” shkencor që të hiqte postime të ndryshme në lidhje me Covid-19, të cilat më vonë rezultuan të ishin “të diskutueshme apo të vërteta”, tha CEO i Meta Mark Zuckerberg gjatë një interviste në podcast këtë javë.

Duke folur me intervistuesin ruso-amerikan Lex Fridman në një podcast të lëshuar të enjten, Zuckerberg tha se politikat  e Facebook për të hequr të pavërtetat është një proces “me të vërtetë i ndërlikuar”.

“Thjesht merrni disa nga postimet rreth Covid-it më herët gjatë pandemisë  dhe shikoni se ku kishte implikime të vërteta shëndetësore, por nuk kishte pasur kohë për të verifikuar plotësisht një mori supozimesh shkencore.” Ai vazhdoi: “Për fat të keq, unë mendoj se shumë nga “Establishmenti” u përqendruan në një mori faktesh.”

Zuckerberg tha më herët, në gusht 2021, në një intervistë me CBS gjatë kulmit të pandemisë, se Facebook heq përmbajtjen që platforma e sheh si “të dëmshme”, pasi shkel politikat e kompanisë. Ai gjithashtu deklaroi se në atë kohë, Facebook hoqi rreth 18 milionë postime që u gjykuan se kishin përhapur dezinformata rreth virusit.

Presidenti amerikan Joe Biden ishte ndër kritikuesit e Facebook në verën e vitit 2021, duke sugjeruar se ai ishte një mjet për shpërndarjen e “informacionit të keq” në mediat sociale, për të cilat ai tha se “po vriste njerëz”.

“Shpresa ime është që Facebook, në vend që ta marrë personalisht se në një farë mënyre po them se Facebook po vret njerëz, të shohë se ku ata  po bëjnë diçka për dezinformimin”, tha Biden në korrik 2021.

Megjithatë, duke folur me Fridman këtë javë, Zuckerberg tha se “establishmenti” kishte inkurajuar platformën e tij për të miratuar informacione të ndryshme rreth Covid-19, por gjithashtu “kërkoi që një mori gjërash të censurohen që, në retrospektivë, përfunduan duke qenë më të diskutueshme. ose të vërtetë.”

Në vitin 2022, Prokurorët e Përgjithshëm në shtetet e Misurit dhe Luizianës pretenduan se Facebook ishte në mesin e disa kompanive të mëdha të teknologjisë që ishin koordinuar me shefin amerikan të sëmundjeve infektive Dr Anthony Fauci për të “diskredituar dhe shtypur” debatet në internet në lidhje me faktin nëse virusi Covid-19 e kishte origjinën nga një Rrjedhje laboratori në Wuhan, Kinë.

Në shkurt, Departamenti Amerikan i Energjisë përfundoi me “besim të ulët” se virusi ka të ngjarë të ketë origjinën nga një rrjedhje aksidentale e laboratorit në Kinë – një zbulim, pretendimin e të cilit Pekini e quajti “të pabazë”.

Burimi: RT

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne