“Forcat ushtarake duhet të dalin nga Gaza”, Blinken: Ofensiva e Izraelit nuk ka shumë gjasa të eliminojë Hamasin

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka kritikuar sjelljen e Izraelit në luftën në Gaza, duke pretenduar se një ofensivë e gjithanshme në Rafah në jug të enklavës palestineze do të provokonte vetëm “anarki”, në vend që të eliminonte Hamasin. Në dy intervista televizive të dielën, Blinken nënvizoi se Uashingtoni beson se forcat izraelite duhet “të dalin nga Gaza” pasi taktikat e tyre kanë dështuar në neutralizimin e Hamasit dhe mund të nxisin një kryengritje të qëndrueshme.

Diplomati i lartë amerikan i tha CBS se një pushtim në shkallë të plotë i Rafahut mund të vijë “potencialisht me një kosto tepër të lartë” për civilët dhe se edhe një sulm masiv në qytetin jugor të Gazës nuk ka gjasa t’i japë fund kërcënimit nga Hamasi. “Izraeli është në trajektoren, potencialisht, për të trashëguar një kryengritje me shumë Hamas të armatosur të mbetur, ose nëse i lë Gazës një vakum të mbushur me kaos, të mbushur nga anarkia dhe ndoshta të rimbushur nga Hamasi,” tha Blinken.

Ai vuri në dukje se grupi militant ishte kthyer tashmë në zona të caktuara të Gazës veriore që Izraeli i kishte “çliruar”./BW

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne