Franca dënon vrasjen e një punonjësi të Ministrisë së Jashtme nga sulmet izraelite në Gaza

Ministria e Jashtme franceze ka dënuar vrasjen e një punonjësi të saj në një sulm ajror izraelit në Rripin e Gazës. Punonjësi i ministrisë iu nënshtrua plagëve nga një sulm ajror izraelit në Rafah në Gazën jugore, tha Ministria e Jashtme në një deklaratë të shtunën vonë.

Stafi ishte strehuar në shtëpinë e një kolegu nga konsullata franceze dhe ndërtesa e banimit u godit nga bombardimet izraelite të mërkurën në mbrëmje, tha ministria, duke shtuar se më shumë se dhjetë të tjerë u vranë gjithashtu. “Kolegu ynë punonte për Francën që nga viti 2002”, tha ministria, duke i shprehur ngushëllime familjes së viktimës.

“Franca dënon bombardimin e një ndërtese rezidenciale që shkaktoi gjithashtu disa viktima të tjera civile”, thuhet në deklaratë. Ministria u bëri thirrje autoriteteve izraelite që të hedhin “gjithë dritën” mbi rrethanat e sulmit ajror sa më shpejt të jetë e mundur./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne