Gaza, numri i të vrarëve nga sulmet izraelite rritet në 37.431

Ministria e Shëndetësisë në Gaza njoftoi se numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet e pamëshirshme izraelite në enklavën e bllokuar që nga tetori i kaluar ka arritur në 37.431. Të paktën 85,653 njerëz janë plagosur gjithashtu nga sulmet, shtoi ministria në një deklaratë. “Forcat izraelite vranë 35 njerëz dhe plagosën 130 të tjerë në katër masakra kundër familjeve në 24 orët e fundit”, thuhet në deklaratë, ku shtohet:

“Shumë njerëz janë ende të bllokuar nën rrënoja dhe në rrugë pasi shpëtimtarët nuk janë në gjendje të arrijnë deri te ata”. Duke shpërfillur një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm, Izraeli është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga një sulm i 7 tetorit 2023 nga grupi palestinez Hamas.

Mbi tetë muaj pas luftës izraelite, pjesë të mëdha të Gazës janë shndërruar në gërmadha, mes një bllokade shkatërruese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve. Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në vendimin e saj të fundit ka urdhëruar Tel Avivin të ndalojë menjëherë operacionin e tij ushtarak në qytetin jugor Rafah, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne