Gaza, shumë të vrarë nga sulmi i Izraelit në selinë e Gjysmëhënës së Kuqe në Khan Younis

Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze njoftoi se shumë njerëz u vranë dhe u plagosën në një sulm të forcave izraelite ndaj selisë së tyre në rajonin Khan Yunis të Rripit të Gazës të bllokuar.

Në deklaratën me shkrim të Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze, thuhet se ushtarët izraelitë kanë shënjestruar katin e 8-të të selisë së tyre në Khan Younis.

Thuhet se shumë njerëz, duke përfshirë palestinezë të zhvendosur, u vranë dhe u plagosën në sulm. Në deklaratë nuk jepet informacion të qartë se sa palestinezë u vranë ose u plagosën në sulm.

“Dronët izraelite po synojnë rrethinën e Spitalit Amel”

Nga ana tjetër, Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze gjithashtu theksoi se mjetet ajrore të armatosura pa pilot (SIHA) të ushtrisë izraelite shënjestruan Spitalin al-Amel dhe rrethinat e qendrës së Gjysmëhënës së Kuqe në Khan Younis.

Ushtria izraelite, e cila ka hedhur bomba në Rripin e Gazës që nga 7 tetori, kreu sulme që synonin shumë spitale dhe institucione shëndetësore në rajon. Të paktën 10 palestinezë u vranë dhe 12 u plagosën në sulmin e forcave izraelite rreth Spitalit Amel më 28 dhjetor./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne