Gazetari palestinez përshkruan torturat dhe abuzimet në kampin izraelit të paraburgimit

Një gazetar palestinez nga Gaza përshkroi raste të shumta të torturës, abuzimit dhe përdhunimit që ai dhe të burgosurit e tjerë kanë përjetuar në kampin izraelit Sde Teiman. Mohammed Saber Arab, 42 vjeç, i tregoi përvojat e tij pikëlluese avokatit të tij, Khaled Mahajneh, gjatë një vizite të fundit në qendrën e paraburgimit.

Arab, i cili punonte si korrespondent për Al-Araby TV, u mor nga spitali Al-Shifa në Gaza mes një sulmi izraelit në shkallë të gjerë në mars. Komisioni i Çështjeve të të Burgosurve dhe Shoqata e të Burgosurve Palestinezë konfirmuan në një deklaratë të përbashkët vizitën e avokatit Mahajneh tek Arab, i cili nuk kishte qenë në dijeni të vendndodhjes së tij në kampin Sde Teiman derisa avokati e ka informuar atë.

Deklarata nënvizoi dëshminë e Arabit si një nga shumë rrëfimet shqetësuese nga të burgosurit për kushtet çnjerëzore të robërisë së tyre. Këto rrëfime përfshijnë raporte për vdekjen e të burgosurve, si dhe durimin e torturës, abuzimit dhe përdhunimit. Arab ka thënë se të arrestuarit mbahen me sy të lidhur dhe pranga 24 orë në ditë. Ai ka vënë në dukje se për 50 ditë, ai nuk kishte ndërruar rrobat e tij dhe ishte lejuar të ndërronte vetëm pantallonat para vizitës.

Të burgosurit u nënshtrohen torturave të vazhdueshme, abuzimit fizik dhe seksual dhe poshtërimit, duke çuar në vdekje mes tyre, ka thënë ai. Ai ka thënë se bisedat ndërmjet të burgosurve janë të ndaluara, me rrahje të rënda si ndëshkim për shkelje, ndërsa të burgosurit detyrohen të flasin me veten dhe të luten në heshtje pasi janë të privuar nga praktikat fetare. Gazetari ka theksuar se disa të arrestuarve iu janë prerë gjymtyrët dhe u janë hequr plumbat pa anestezi.

Të arrestuarit janë të rrethuar vazhdimisht nga qentë e policisë dhe vetëm katër të arrestuar lejohen nga një minutë në tualet, me dënime për tejkalimin e këtij kufiri. Ata flenë në tokë, duke përdorur këpucët e tyre si jastëk, ka shtuar ai. Ai ka treguar se larja lejohet një herë në javë për vetëm një minutë dhe gjumi gjatë ditës nuk lejohet.

Arab ka thënë gjithashtu se 50 ditë pas arrestimit të tij, më në fund është lejuar të rruhej dhe se vaktet përbëhen nga pjesë të vogla djathi dhe copa trangujsh ose domatesh, të cilat ofrohen vazhdimisht. Që nga fillimi i luftës në Gaza, ushtria izraelite ka arrestuar mijëra palestinezë, duke përfshirë gra, fëmijë, punonjës të kujdesit shëndetësor dhe ekipe të mbrojtjes civile. Një numër i vogël janë liruar, ndërsa fati i të arrestuarve të mbetur mbetet i panjohur.

Izraeli, duke shpërfillur një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon armëpushim të menjëhershëm, ka vazhduar ofensivën e tij brutale në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit 2023 nga grupi palestinez Hamas. Afro 37.400 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe më shumë se 85.400 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Mbi tetë muaj pas fillimit të luftës izraelite, pjesë të mëdha të Gazës janë në gërmadha, krahas një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve. Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në vendimin e saj të fundit e urdhëroi atë të ndalonte menjëherë operacionin e tij në qytetin jugor Rafah, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne