Gjermania bën thirrje për deeskalim teksa numri i të vrarëve në Gaza tejkalon 7.300

Kancelari gjerman Olaf Scholz bëri thirrje për deeskalimin e konfliktit të vazhdueshëm Izrael-Palestinë dhe tha se përpjekjet humanitare duhet të rriten për popullatën civile në Gaza.

Duke folur me gazetarët në fund të një samiti të BE-së në Bruksel, Scholz tha se liderët evropianë ranë dakord për një pozicion të përbashkët mbi situatën e shpalosur në Lindjen e Mesme dhe përcaktuan prioritetet e tyre.

“Ndërsa ne po mbështesim të drejtën e Izraelit për vetëmbrojtje pas sulmit terrorist, ne gjithashtu do të bëjmë gjithçka për të siguruar që nuk do të ketë përshkallëzime të mëtejshme”, tha Scholz, teksa i kërkoi Hamasit të lirojë të gjithë pengjet pa asnjë kusht.

“Ndihma humanitare e nevojshme urgjentisht si ujë, ushqim, furnizime mjekësore, gjithçka duhet të arrijë në Gaza në sasi të mjaftueshme dhe të nevojshme. Ne gjithashtu kemi nevojë për më shumë transportues sesa kemi sot”, shtoi ai.

Scholz tha në javët e fundit se ai zhvilloi diskutime me presidentin turk Recep Tayyip Erdoğan, Emirin e Katarit Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani dhe udhëheqësit e Izraelit, Egjiptit, Jordanisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe për të lehtësuar deeskalimin në konfliktin Izrael-Palestinë.

“Unë do të vazhdoj përpjekjet e mia. Unë besoj se ne duhet të ushtrojmë ndikimin tonë së bashku për të siguruar që nuk do të ketë përshkallëzim të mëtejshëm. Diskutimet tona sigurisht që po kontribuojnë në besimin e nevojshëm që nevojitet midis njëri-tjetrit”, tha ai.

Konflikti në Gaza filloi kur grupi palestinez Hamas më 7 tetor nisi operacionin “Tufani i Aksasë”, një sulm i befasishëm i shumanshëm që përfshinte lëshime raketash dhe depërtime në Izrael përmes tokës, detit dhe ajrit.

Hamasi tha se operacioni ishte në hakmarrje për sulmet ndaj Xhamisë Al-Aksa dhe dhunës në rritje nga kolonët izraelitë kundër palestinezëve.

Ushtria izraelite më pas nisi një bombardim të pamëshirshëm në Rripin e Gazës.

Të paktën 8.700 njerëz janë vrarë në konflikt, duke përfshirë mbi 7.300 palestinezë dhe 1.400 izraelitë./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne