Hamasi dhe Xhihadi Islamik dënojnë sulmet ndaj këshilltarëve iranianë në Siri

Lëvizjet e rezistencës palestineze Hamas dhe Xhihadi Islamik kanë dënuar ashpër një sulm izraelit në një ndërtesë banimi në kryeqytetin sirian, Damask, i cili vrau pesë këshilltarë ushtarakë iranianë. Në një deklaratë të publikuar të shtunën, Hamasi tha se sulmi më herët gjatë ditës në lagjen Mazzeh ishte një shkelje e sovranitetit sirian.

Ai tha se sulmi nxori edhe një herë kërcënimin e paraqitur nga regjimi nazist sionist për sigurinë dhe stabilitetin e rajonit.

Xhihadi Islamik Palestinez publikoi një deklaratë, duke thënë se sulmi ishte një përpjekje e dëshpëruar e regjimit izraelit për të larguar vëmendjen nga dështimi i tij në fushatën në Gaza dhe për të zgjeruar shtrirjen e agresionit në pjesë të tjera të rajonit.

Ai tha se sulmi nuk mund të dëmtojë vendosmërinë e Gardës së Revolucionit Islamik të Iranit (IRGC) në misionin e saj për të luftuar Izraelin, duke shtuar se ky krim as nuk mund të lëkundë qëndrimin e Sirisë si një mbështetës kryesor i kauzës palestineze. Si Hamasi, ashtu edhe Xhihadi Islamik i shprehën ngushëllime kombit iranian, qeverisë dhe IRGC-së për këtë humbje./Parstoday

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne