Hamasi po angazhohet me grupet e tjera të rezistencës palestineze për qëndrim të unifikuar në marrëveshjen me Izraelin

Hamasi po angazhohet me grupet e tjera të rezistencës palestineze për një qëndrim të unifikuar për marrëveshjen e propozuar të shkëmbimin e të burgosurve dhe armëpushimin në Rripin e Gazës, e cila më pas do t’i paraqitet Egjiptit. Siç mëson Anadolu, sekretari i përgjithshëm i Lëvizjes Xhihadi Islamik, Ziad al-Nakhala, të martën ka thënë se lëvizja nuk do të angazhohet në asnjë marrëveshje pa arritur një armëpushim gjithëpërfshirës.

“Përgjigja përfundimtare nga lëvizja nuk është paraqitur ende në Kajro”, tha një burim palestinez, duke shtuar se “diskutimet me zyrtarët egjiptianë janë ende në vazhdim”. Kjo lë të kuptohet se negociatorët, Egjipti, Katari dhe SHBA-ja po afrohen më shumë me një marrëveshje për të ndalur luftën dhe për të mundësuar shkëmbimin e pengjeve izraelite dhe të burgosurve palestinezë. Hamasi ka konfirmuar se është duke studiuar një propozim që thuhet se është rrëzuar në Paris gjatë fundjavës.

Më herët këtë javë, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, tha se flitet për të gjitha llojet e marrëveshjeve. “Ne nuk do ta përfundojmë këtë luftë pa arritur të gjitha qëllimet e saj. Kjo nënkupton eliminimin e Hamasit, kthimin e të gjithë pengjeve dhe sigurimin që Gaza të mos përbëjë më kurrë një kërcënim për Izraelin”.

Izraeli ka vrarë mbi 27 mijë palestinezë në Rripin e Gazës në përgjigje të ofensivës ndërkufitare nga Hamasi më 7 tetor, e cila sipas Tel Avivit besohet se vrau 1.200 izraelitë dhe mori 240 pengje. Sulmi ushtarak ka shkaktuar zhvendosje të brendshme dhe shkatërrim masiv, si dhe ka krijuar kushte të urisë. Një armëpushim i përkohshëm në nëntor rezultoi në një pauzë shtatë-ditore të luftimeve në këmbim të lirimit të mbi 100 pengjeve të mbajtur nga Hamasi dhe rreth 240 të burgosurve palestinezë të mbajtur nga Izraeli.

Në fund të vitit 2023, Afrika e Jugut ngriti një rast në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, duke akuzuar Izraelin për dështimin në respektimin e angazhimeve të tij sipas Konventës së Gjenocidit të vitit 1948.

Gjykata e OKB-së, në vendimin e saj të përkohshëm javën e kaluar, vendosi se pretendimet e Afrikës së Jugut janë të besueshme, si dhe urdhëroi masa të përkohshme për qeverinë e Izraelit që të heq dorë nga aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne