Inteligjenca izraelite u paralajmërua për sulmin e Hamasit

Një raport i detajuar për një sulm të mundshëm të afërt përfundoi duke u hedhur poshtë si një “skenar imagjinar”

Inteligjenca izraelite mori një raport të detajuar mbi një sulm të afërt nga Hamasi pak përpara sulmit aktual të grupit militant palestinez më 7 tetor, raportoi të premten Financial Times, duke cituar persona të njohur me këtë çështje.

Paralajmërimi, i përpiluar nga rojet kufitare, – “shumë prej tyre femra ushtarë”, iu tha FT – mbërriti përmes linjave të sigurta të komunikimit tek oficeri më i lartë i inteligjencës në komandën jugore disa javë para sulmit, thanë burimet, pa identifikuar zyrtari i lartë i sigurisë.

Raporti përmbante “paralajmërime specifike” mbi sulmin e afërt, përkatësisht planet e Hamasit për të thyer kufirin në pika të shumta, për të hyrë në territorin izraelit dhe gjashtëmbëdhjetë vendbanime lokale, tha një person me njohuri të drejtpërdrejta për përmbajtjen e tij për FT.

Vlerësimi bazohej në inteligjencën që përfshinte video të militantëve të Hamasit në stërvitje. Oficeri i lartë i inteligjencës që mori raportin, megjithatë, e hodhi poshtë vlerësimin si një “skenar imagjinar” dhe nuk u ndërmor asnjë veprim.

Të kontaktuara nga FT për koment, Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) as konfirmuan dhe as mohuan ekzistencën e raportit të inteligjencës dhe fatin e tij, duke deklaruar se “komandantët dhe ushtarët e saj ishin të fokusuar ekskluzivisht në mënyrë rigoroze” në betejën kundër Hamasit në vend që të gjenin ata që duhet të fajësoheshin për Dështimet izraelite në sulmin e 7 tetorit.

“Pas luftës, do të kryhet një hetim i plotë për të sqaruar të gjitha detajet”, tha IDF për FT.

Akuzat e reja pasojnë një raport të fundit nga gazeta izraelite Haaretz, e cila citoi një ushtare izraelite të paidentifikuar, e cila fajësoi seksizmin e institucionalizuar në radhët e IDF-së për mungesën e vëmendjes ndaj raporteve nga rojet e saj kufitare.

Sipas raportit, trupat femra të mbikëqyrjes kanë transmetuar shqetësimet e tyre për aktivitetet e pazakonta të Hamasit muaj përpara inkursionit. Thuhet se ata kishin vëzhguar militantë të përfshirë në informime pranë gardhit kufitar, duke u trajnuar për të çaktivizuar kamerat e vëzhgimit dhe për të shënjestruar tanket izraelite, si dhe një rritje të aktivitetit të dronëve.

“Është një njësi e përbërë tërësisht nga vajza të reja dhe komandante të reja femra”, tha burimi për Haaretz për ushtarët që kishin përpiluar paralajmërimin për eprorët e tyre. “Nuk ka dyshim se nëse do të kishte burra të ulur në ato ekrane, gjërat do të dukeshin ndryshe.”/Rt/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne