IOM: Gaza pranë ‘kolapsit’ humanitar, armëpushimi i qëndrueshëm i domosdoshëm

Agjencia e OKB-së për migracionin bëri thirrje për një armëpushim “të qëndrueshëm dhe të menjëhershëm” në Rripin e Gazës, pasi situata humanitare është “afër kolapsit” për shkak të luftimeve intensive dhe mungesës së qasjes. “Shkalla e zhvendosjes në Gaza është masive; kushtet humanitare janë thellësisht alarmante dhe në prag të kolapsit”, tha në një deklaratë Amy Pope, shefja e Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM).

“Nevojitet një armëpushim i menjëhershëm për të ofruar ushqim, ujë dhe gjëra të tjera thelbësore për të shpëtuar jetë dhe për të lehtësuar vuajtjet e jashtëzakonshme të civilëve”, thuhet në deklaratë, e cila erdhi një ditë pasi Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres përdori nenin 99 të Kartës së OKB-së, duke i kërkuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së që të apelojë për një armëpushim humanitar në enklavën palestineze.

Duke shprehur shqetësimin “e rëndë” të IOM-it për zhvendosjen masive të civilëve në Gaza dhe raportet për evakuime të mëtejshme, Papa tha: “Populli i Gazës duhet të ketë qasje të menjëhershme në strehim të sigurt, kujdes mjekësor, ushqim, objekte higjienike dhe sanitare dhe të sigurojë që anëtarët e familjeve të mos ndahen. Civilët dhe punonjësit e ndihmës humanitare duhet të mbrohen”.

Sipas deklaratës, rreth 1,9 milion njerëz janë të zhvendosur në Gaza, që përbëjnë rreth 85 për qind të popullsisë, të cilëve u mungojnë nevojat themelore si ushqimi, uji, strehimi dinjitoz dhe objektet sanitare, si dhe kujdesi mjekësor. Izraeli rifilloi ofensivën e tij ushtarake në Rripin e Gazës më 1 dhjetor pas përfundimit të një pauze humanitare njëjavore me grupin palestinez Hamas.

Të paktën 17.177 palestinezë janë vrarë dhe më shumë se 46.000 të tjerë janë plagosur në sulmet intensive ajrore dhe tokësore në enklavë që nga 7 tetori pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi. Sipas shifrave zyrtare, numri i të vdekurve izraelitë është 1.200./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne