Islamofobi Tritan Shehu mbështet genocidin e Izraelit në Palestinë

Deputeti islamofob Tritan Shehu mbështet genocidin që Izraeli po kryen në Palestinë.

Teksa mbështet deklaratën e BE për luftën Izrael Palestinë, Deputeti i PD i cilëson sulmet e Izraelit mbi spitalet dhe civilët si mënyrë vet-mbrojtje duke e cilësuar si të drejtë legjitimi të regjimit Izraelit.

Islamofobi servilin Tritan Shehu nuk nguron ta quajë Hamasin organizatë terroriste dhe se muslimanët palestinezë nuk kanë të drejtë të vetëmbrohen.

Statusi i plotë në Facebook:

“Te 27 vendet e BE dolen me nje deklarate te perbashket per konfliktin ne Gaza.
Nje dokument ky, qe eshte i afert edhe me qendrimin e ShBA, ne pikat kryesore te tij, duke u fokusuar:
Ne denimin sulmeve te Hamasit ndaj Izraelit, si organizate terroriste.
Ne njohjen e te drejtes se Izraelit per vete mbrojtje.
Ne denimin e Hamasit per perdorimin e objekteve civile, spitaleve e popullesise si “mburoja njerezore”.
Ne kerkesen per lirimin e menjehershem te pengjeve te rrembyer.
Ne shqetesimin e thelle per demet ndaj popullesise civile, spitaleve etj, ne Gaza.
Ne kerkesen ndaj Izraelit per tu vete permbajtur maximalisht qe te shmangen viktimat e popullesise civile.
Ne krijimin nga Izraeli te “pauzave humanitare” per te ndihmuar civilet e ato institucione.
Ne krijimin nga Izraeli te “korridoreve humanitare” pikerisht per keto qellime.
Dalja mbas disa qendrimeve jo sinkrone, qe vecse zbehen rolin e BE, me kete dokumet te perbashket, eshte nje zhvillim pozitiv.
Qofte kjo per te ndihmuar ne zgjidhjen e konfliktit, ashtu si dhe ne forcimin e rolit te vete BE ne ate kontekst.
Ndersa Rama, nuk e di se me kerkesen a “keshillat” e kujt, paraqiti ne Paris nje dokument absurd, shume larg ketij te BE, qe nuk pati e nuk mund te kishte “jete”.
Ndoshta thjesht per te patur nje “protagonizem” artificial, por te deshtuar qe pa nisur.
Vecse keto “protagonizma” deri me sot kane krijuar probleme serioze ne Shqiperi, Kosove e Rajon!”. /GazetaImpakt/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne