Izraeliti i armatosur përballet me 30-40 vjet burg për trafik armësh në Malajzi

Një kolon izraelit që mendohet të jetë një agjent i Mossad, Shalom Avitan, 38 vjeç, u kap më 27 mars në një hotel në Kuala Lumpur, ku autoritetet supozohet se zbuluan gjashtë pistoleta dhe 158 plumba në zotërim të tij. Ai po përballet me një dënim të gjatë me burgim dhe ndëshkim trupor në Malajzi pasi u akuzua për trafik armësh zjarri dhe posedim municioni në vend, deklaroi një prokuror të premten. Avitan deklaroi pafajësinë e tij gjatë paraqitjes së tij në gjykatë të premten, ku ai u deklarua i pafajshëm për akuzat. Ai mbetet në paraburgim nga policia.

Zëvendës Prokurori Publik Mohamad Mustaffa P. Kunyalam i përshkroi akuzat si “një vepër të rëndë”, duke treguar se Avitan mund të përballet me burgim që varion nga 30 deri në 40 vjet së bashku me bastumin, duke përfshirë të paktën gjashtë goditje në tru. Sipas deklaratave të policisë, Avitan mbërriti në Malajzi nga Emiratet e Bashkuara Arabe duke përdorur një pasaportë franceze të falsifikuar më 12 mars.

Mafioz apo agjent i Mosadit?

Inspektori i Përgjithshëm i Policisë së Malajzisë Razarudin Husain tha më herët në mars se një izraelit që mendohet se punonte për agjencitë e inteligjencës izraelite u arrestua nga autoritetet, sipas mediave izraelite. Avitan u arrestua në mars 202 në një hotel në Kuala Lumpur. Fillimisht, ai u paraqiti autoriteteve një pasaportë franceze dhe më pas dorëzoi pasaportën e tij izraelite gjatë hetimeve.

Autoritetet arrestuan gjithashtu tre persona të dyshuar për furnizimin e Avitan me armë zjarri dhe transport në Malajzi. Sipas mediave izraelite, Avitan është pjesë e një bande izraelite, të quajtur familja e krimit të vëllezërve Musli. Ai pretendon se mbërriti në Malajzi për të vrarë Eran Haya, kreun e një familjeje rivale kriminale. Fillimisht, ai kishte mbërritur nga Emiratet e Bashkuara Arabe më 12 mars.

Megjithatë, autoritetet në Kuala Lumpur e kanë marrë shumë seriozisht këtë histori, duke thënë se nuk i besojnë historisë së tij. “Ne nuk i besojmë plotësisht kësaj dëshmie pasi dyshojmë se mund të ketë një axhendë krejt tjetër”, tha Razarudin, duke shtuar se burri kishte qëndruar në disa hotele ndërsa ishte në Malajzi. Avitan ka paguar për armët e zjarrit me kriptomonedhë dhe mund të përballet me deri në 25 vjet burg nëse dënohet për krimet që ka kryer, duke përfshirë posedimin e një pasaporte të falsifikuar, posedimin e armëve të zjarrit dhe tentativën për vrasje.

Nëse dyshimi për lidhjen e izraelitit me agjencitë izraelite të spiunazhit konfirmohet të jetë i vërtetë, Avitan do të përballet me një dënim edhe më të ashpër. Ambasada izraelite në Singapor nuk i është përgjigjur ende kërkesave për koment nga organet e mediave. Vlen të theksohet se Malajzia nuk ka krijuar kurrë marrëdhënie me regjimin izraelit dhe ka qenë një mbështetëse e gjatë e Palestinës. Vendi nuk është i ri në komplotet e spiunazhit dhe atentatet të Mosadit izraelit, pasi dëshmoi rrëmbimin dhe vrasjen e anëtarit dhe studiuesit të Hamasit, Fadi Mohammad al-Batsh në 2018./gazetaimpakt/english.almayadeen.net

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne