Shqiperia

Kaçifa nuk kishte ndërmend të vriste, Policia e bëri të dukej sikur pati shkëmbim zjarri!

Vrasja e 35-vjeçarit grek Konstantinos Kacifas nga ana e RENEA-s në Gjirokastër vijon të sjellë një sërë polemikash në mediat greke, dhe ndër përfaqësuesit e minoritetit grek në Shqipëri.

Leonidha Papa, ish-kreu i OMONIA-s në një intervistë për Prothema është shprehur se Kacifas nuk kishte ndërmend që të qëllonte askënd, dhe se gjithçka ka nisur për shkak se ai nuk kishte gjetur flamurin në vendin ku e kishte ngritur.

“Në mëngjes ai nuk e gjeti flamurin dhe pa disa policë para tij. Ai mendoi se policia shqiptare kishte hequr flamurin nga pika që e kishte vënë çdo vit. Ai ishte irrituar, pas një ndërhyrje verbale me policinë. Një nga oficerët e policisë tregoi armën e tij, dhe ai u tensionua dhe mori armë e tij dhe qëlloi në ajër për t’i kërcënuar. Ai nuk kishte ndërmend të vriste askënd. Nëse donte të vriste, ai do të vriste, por nuk donte”, është shprehur Papa.

“Më pas ai shkoi në fshat në një objekt të braktisur për t’u fshehur, por në atë kohë policët shqiptarë e gjetën. Ajo që ata thonë në fshat është se për një orë ata dëgjuan të shtëna, sepse askush nuk mund të afrohej. Ka dy versione. I pari që policia shqiptare i kërkoi atij që të dorëzohej, por ai refuzoi, ndërsa më pas mbaruan të shtënat ai doli dhe tha “Rroftë Greqia” duke zgjedhur vdekjen pa dorëzim.

Ndërsa versioni i dytë është që policia shqiptare e ka vrarë dhe më pas ka bërë të dukej sikur pati përleshje dhe shkëmbim zjarri. Fatkeqësisht nuk mund ta dimë të vërtetën”, ka vijuar më tej ish-kreu i OMONIA-s.

Ndërsa Papa ka ashpërsuar dhe më shumë tonet, teksa thotë se policia shqiptare ka goditur nënën e Kacifas, gjatë kontrollit të banesës.

“Kam folur me prindërit. Policia shqiptare gjatë kontrollit të banesës së tij nuk hezitoi që të godiste edhe nënën e tij’. Gjithashtu Leonidha Papa thotë se nënës së Konstantinos Kacifas nuk i është treguar e vërteta për vrasjen e djalit. “Nënës nuk i kemi treguar, ajo e di se është arrestuar dhe jo se ka vdekur. Konstantini ishte babai i një vajze 13-vjeçare. Ai ishte divorcuar” , deklaroi ai.

OPINIONE