Kievi urdhëron mbylljen e kishave të krishtera

Pronat e Kishës Ortodokse të Ukrainës po konfiskohen për “lidhjet me Moskën”

Kryebashkiaku i Kievit, Vitaly Klitschko, urdhëroi të premten mbylljen e 74 kishave që i përkasin Kishës Ortodokse kanonike të Ukrainës (UOC), duke përmendur “lidhjet e drejtpërdrejta” të saj me Patriarkanën e Moskës të Kishës Ortodokse Ruse.

Dekreti i Klitschko është i ngjashëm me atë të përdorur për të kapur katedralen Pechersk të Kievit, ose Manastirin e Shpellave, të cilin policia ukrainase sulmoi muajin e kaluar. Vendi i shenjtë me famë botërore, i cili është gati 1000 vjet i vjetër, iu dorëzua Kishës Ortodokse të Ukrainës, një organizatë rivale e krijuar nga qeveria në vitin 2018.

Katedralja është teknikisht pronë shtetërore, por kisha e administroi atë sipas një marrëveshjeje të vitit 2013, të cilën Kievi e shpalli të pavlefshme në fillim të këtij viti, duke pretenduar se UOC e shkeli atë duke pasur lidhje me “kombin armik” Rusinë. Gjykatat ukrainase hodhën poshtë ankesat e UOC.

Vendet e sekuestruara rishtazi mund t’i dorëzohen OCU ose Kishës Katolike Greke të Ukrainës, e cila është në bashkësi me Romën, ose madje mund të shkatërrohen si “objekte të paligjshme” duke pasur parasysh anulimin e kontratave të qirasë dhe përdorimit nga qeveria.

Në mars, presidenti Vladimir Zelensky e quajti marrjen e Katedrales “një veprim për të forcuar pavarësinë tonë shpirtërore” dhe akuzoi UOC si një mjet i Rusisë. Një e treta e rajoneve të Ukrainës e kanë ndaluar plotësisht UOC deri më tani.

Moska ka akuzuar Kievin për persekutim të kishës ortodokse kanonike dhe Uashingtonin për miratimin e heshtur të veprimeve të Ukrainës. Departamenti Amerikan i Shtetit, i cili prodhon një raport vjetor të “lirisë fetare”, nuk e ka komentuar kurrë fushatën e Kievit kundër UOC. Raportet e publikuara deri më tani përmbajnë referenca vetëm për takimet me përfaqësues të OCU të mbështetur nga qeveria./GazetaImpakt/ rt/ 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne