Bota

Kina vendos 100 anije në ujërat e diskutueshme në mes të ndërtimit të SHBA-se: Raporti

Kina ka vendosur rreth 100 anije në Detin e Kinës Jugore,   raporton Nisma e Transparencës Detare të Azisë, e drejtuar nga Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare me seli në Uashington.

Armata e madhe ishte   dërguar në ishullin Thitu, pjesë e Filipineve dhe të një grupi të madh ishujsh të kontestuar nga Kina, Taiwani,  Malajzia,  Filipinet  dhe Vietnami.

Flota, e cila përfshin anije nga marina, roje bregdetare dhe dhjetra anije peshkimi, është   pjesë e një përpjekjeje për të ndaluar Filipinet  nga ndërtimi i vazhdueshëm i ishullit, shtoi ajo.

Sipas raportit, numri i anijeve të vendosura u rrit më 25 dhjetor, duke arritur 95 anije. Numri që atëherë ka rënë, duke arritur në 42 anije deri më 26 janar.

Qeveria e Filipineve  ka kërkuar të zhvillojë një rrugë ajrore në ishull duke ndërtuar një devijim prej vitit 2017.

Projekti duhej të përfundonte deri në fund të vitit të kaluar, por zyrtarët thonë se është vonuar për shkak të motit ekstrem.

Kina pretendon sovranitetin në pjesën më të madhe të Detit të pasur me  burime të Detit të Kinës Jugore, përmes të cilit 5 trilionë dollarë në tregtinë e anijeve kalojnë çdo vit, pavarësisht pretendimeve konkurruese nga Brunei, Malajzia, Filipinet, Tajvani dhe Vietnami.

SHBA ka marrë anën e disa prej fqinjëve te Kinës në kontestet e tyre territoriale në det të zënë, duke rritur praninë ushtarake   nën pretekstin e operacioneve të lirisë së navigimit në ujërat ndërkombëtare, duke nxitur alarmin e Pekinit.

Kina ka paralajmëruar vazhdimisht Uashingtonin se takimet e ngushta ushtarake nga forcat ajrore dhe detare të të dy vendeve në rajon mund të shkaktojnë lehtësisht gabime apo edhe aksidente në det ose në ajër.

Në janar, presidenti Xi Jinping urdhëroi që forcat e armatosura të Kinës të përgatiten për një “luftë gjithëpërfshirëse ushtarake” mes një epoke ndryshimesh drastike./ presstv/ Gazeta Impakt

OPINIONE