Kongresi amerikan shpall sloganin e palestinezëve “anti-semitik”

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së votoi të mërkurën për të dënuar thirrjen “nga lumi në det, Palestina do të jetë e lirë” si gjuhë urrejtjeje.
Slogani, i cili daton në vitet 1960, bën thirrje për një shtet palestinez midis lumit Jordan dhe Detit Mesdhe. Izraeli ka argumentuar se kjo në mënyrë implicite mohon të drejtën e tij për të ekzistuar në të njëjtin territor.

“Rezoluta jonë e bën të qartë se slogani “nga lumi në det, Palestina do të jetë e lirë” është antisemitike dhe bën thirrje për çrrënjosjen totale të shtetit hebre, demokratik të Izraelit dhe asgjësimin e popullit hebre”, tha një nga sponsorët e saj, kongresmeni Josh Gottheimer. Kongresi ka përgjegjësinë të “dënojë thirrjet e neveritshme, përçarëse dhe çnjerëzore” dhe të luftojë kundër “paragjykimeve dhe urrejtjes”, shtoi Gottheimer, një demokrat nga New Jersey. Dy sponsorët e tjerë ishin republikani i Nju Jorkut, Anthony D’Esposito dhe demokrati nga Florida, Jared Moskowitz.

Rezoluta u miratua me 377 vota pro, 44 kundër. Vetëm një republikan, Thomas Massie nga Kentaki, votoi kundër duke përmendur baza kushtetuese. 43 jo të tjerët ishin nga fraksioni “progresiv” i demokratëve. Amendamenti i parë i Kushtetutës së SHBA-së e ndalon Kongresin të bëjë ligje që kufizojnë lirinë e fjalës, shtypit ose tubimit. Prandaj, SHBA-ja nuk ka ligje për “gjuhën e urrejtjes” apo bazë ligjore për censurën e qeverisë.
Përshkallëzimi i fundit i konfliktit izraelito-palestinez ka paraqitur një sfidë politike të brendshme për demokratët në pushtet, pasi ata llogarisin në votat si nga çifutët liberalë ashtu edhe nga emigrantët myslimanë.

Gottheimer vuri në dukje se organizatat e shquara çifute si Lidhja Anti-Shpifje (ADL) dhe Komiteti Hebre Amerikan e kanë dënuar këngën si antisemite. Deklarata e tij përmendi gjithashtu se ADL ka regjistruar “afro 9,000 incidente antisemitike” në SHBA në vitin 2023 – kryesisht pas 7 tetorit – dhe numri më i lartë që nga viti 1979, kur filloi një mbajtje e tillë rekorde. Sipas ADL, thirrjet dhe sloganet llogariten si “incidente”.7 tetori ishte kur Hamasi, grupi militant palestinez me bazë në Gaza, bastisi bazat dhe fshatrat ushtarake izraelite aty pranë, duke vrarë mbi 1,100 izraelitë dhe duke marrë peng mbi 200. Jerusalemi Perëndimor u përgjigj duke i shpallur luftë grupit dhe duke pushtuar Gazën. Operacioni ushtarak ka kthyer pjesën më të madhe të enklavës në rrënoja dhe ka marrë jetën e mbi 33,000 palestinezëve gjatë gjashtë muajve të fundit, sipas autoriteteve lokale. Partia qeverisëse e Izraelit Likud ka versionin e saj të sloganit në platformën e saj, duke deklaruar se “midis Detit dhe Jordanit, do të ketë vetëm sovranitet izraelit”, i cili në mënyrë eksplicite refuzon çdo shtet palestinez në Bregun Perëndimor./gazetaimpakt/rt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne