Kosovë, tubim në mbështetje të Palestinës para ndërtesës së qeverisë

Rreth 50 të rinj janë mbledhur në një tubim në mbështetje të Palestinës në sheshin Skënderbeu në Prishtinë, para ndërtesës së qeverisë.

Pjesëmarrësit në tubimin me sloganin “Liri për Palestinën” mbanin flamuj palestinezë dhe shalle me kuadrate karakteristike për palestinezët. Tubimi u organizua nga grupi Solidariteti me Palestinën, i cili përbëhet nga aktivistë të pavarur, si dhe anëtarë të Kolektivit Feminist dhe Hapësirës Sociale për Dekonstruksion.

Ata fillimisht qëndruan në këmbë dhe më pas u ulën në rrugë, duke kënduar, duke bërë thirrje për liri për Palestinën, si dhe duke theksuar se Qeveria e Kosovës nuk është zëri i tyre. “Izraeli është një shtet terrorist, Izraeli është një shtet gjenocidal, Izraeli e ka kthyer Gazën në një thertore, e gjithë Gaza është një varrezë”, ishin vetëm disa nga parullat që u kënduan në tubimin që zgjati rreth një orë.

Organizatorët e takimit në ftesë theksuan se nuk mund të qëndrohet indiferent, ndërkohë që gjenocidi në Palestinë po ndodh para të gjithëve me trupa palestinezë të djegur dhe të gjymtuar. Ata gjithashtu bënë thirrje për mobilizim dhe solidaritet social me popullin palestinez dhe kundër shtetit gjenocidal të Izraelit./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne