Lideri i opozitës izraelite thotë se Netanyahu rrezikon sigurinë kombëtare

Lideri i opozitës izraelite Yair Lapid akuzoi kryeministrin Benjamin Netanyahu për rrezikimin e sigurisë kombëtare dhe tradhti ndaj ushtarëve të vendit, në kohën kur po vazhdon sulmi i ushtrisë në Rripin e Gazës. Komentet e opozitarit Lapid erdhën përpara takimit të sotëm të Komisionit Parlamentar për Punët e Jashtme dhe Sigurisë, ku duhet diskutuar një projektligj që ul moshën e lirimit nga shërbimi i detyrueshëm për studentët Haredi yeshiva, i cili do të votohet në leximin e dytë dhe të tretë.

Takimi përkon me protestat e organizuara nga “Brothers in Arms”, një grup ish-ushtarësh që kërkojnë rekrutim të detyrueshëm për të gjithë izraelitët. Protestuesit po bëjnë thirrje për rrëzimin e qeverisë dhe zgjedhje të parakohshme. Të hënën e kaluar, parlamenti i Izraelit, Knesset, miratoi leximin e parë të projektligjit me një votim 63-57.

“Komisioni i Punëve të Jashtme dhe Sigurisë do të nisë diskutimet për ligjin e evazionit dhe refuzimit. Kjo është një tradhti ndaj luftëtarëve, një tradhti ndaj rezervistëve, një tradhti ndaj klasës së mesme izraelite dhe një tradhti ndaj ushtrisë izraelite”, shkroi Lapid në X, duke shtuar: “Qeveria izraelite minon sigurinë e shtetit. Netanyahu shet luftëtarët tanë. Ai dhe buzëqeshja e tij”.

Aktualisht, studentët Haredi mund të shmangin shërbimin ushtarak pasi të mbushin 18 vjeç, moshën e rekrutimit të detyrueshëm, duke marrë shtyrje vjetore për studimet fetare derisa të mbushin moshën e përjashtimit prej 26 vjeç.

Ligji i propozuar do të ulte moshën e përjashtimit në 21 vjeç.

Që nga viti 2017, qeveritë e njëpasnjëshme kanë dështuar të arrijnë një konsensus për rekrutimin e studentëve Haredi pasi Gjykata e Lartë zhvlerësoi një ligj të vitit 2015 që i përjashtonte ata nga shërbimi ushtarak, duke e cituar atë si shkelje të “parimit të barazisë”. Teksa partitë me bindje fetare kundërshtojnë rekrutimin e studentëve Haredi, partitë laike dhe nacionaliste e mbështesin atë dhe kërkojnë që studentët fetarë të ndajnë “barrën e luftës”, duke paraqitur një sfidë të rëndësishme për koalicionin e Netanyahut.

Hebrenjtë Haredi, të cilët përbëjnë rreth 13 për qind të popullsisë së Izraelit prej rreth 9,7 milionë banorësh, nuk shërbejnë në ushtri, duke u arsyetuar me angazhimin për të studiuar Torën, librin e shenjtë të judaizmit. Izraeli ka vazhduar ofensivën e tij brutale në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit nga grupi palestinez Hamas, pavarësisht nga një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon armëpushim të menjëhershëm.

Më shumë se 37.300 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe mbi 85.100 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore. Tetë muaj pas fillimit të luftës izraelite, pjesë të mëdha të Gazës janë në gërmadha, krahas një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve. Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në vendimin e saj të fundit urdhëroi Tel Avivin të ndalojë menjëherë operacionin e tij në qytetin jugor Rafah, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne