Macron bëri ‘gabim moral’ – Netanyahu

Kryeministri izraelit ka kritikuar presidentin francez për akuzën e tij për bombardimin e civilëve në Gaza, duke këmbëngulur se ai po bën “gjithçka për të minimizuar dëmin”.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu u ka kërkuar liderëve perëndimorë që të mos përkulen para presionit nga ata që bëjnë thirrje për armëpushim në Gaza, duke thënë se presidenti francez Emmanuel Macron “ka bërë një gabim” duke i bërë thirrje IDF-së që të ndalojë bombardimin e civilëve në enklavën palestineze.

Gjatë një konference për shtyp të shtunën, Netanyahu tha se Izraeli “me të vërtetë po bënte gjithçka për të minimizuar dëmin ndaj civilëve”, por nuk do t’i jepte Hamasit “licencë” për të vrarë qytetarët e tij pa përgjigje, sipas Times of Israel.

Të premten, Macron i tha BBC-së se ai “dënon qartë” sulmin e Hamasit ndaj Izraelit. Megjithatë, ai tha gjithashtu se “de fakto – sot – civilët bombardohen”, duke theksuar se “nuk ka asnjë arsye për këtë dhe nuk ka legjitimitet”, duke i kërkuar Izraelit të ndalojë. Ai shtoi se një armëpushim humanitar ishte zgjidhja e vetme për të mbrojtur të gjithë civilët në Gaza.

Duke komentuar komentet e Macron, Netanyahu tha se “ai bëri një gabim të rëndë, faktikisht dhe moralisht. Është Hamasi që pengon evakuimin e civilëve, jo Izraeli.”

“Ndaloni së vrarë foshnjat”, i thotë Macron Izraelit
Lexoni më shumë “Ndaloni së vrarë foshnjat”, i thotë Macron Izraelit
Ai argumentoi se Hamasi po qëllonte në korridorin e sigurt të krijuar për të evakuuar Gazanët veriorë dhe duke përdorur popullsinë e enklavës si mburoja njerëzore. Netanyahu pohoi se ndërsa militantët e Hamasit po synonin dhe masakronin civilët izraelitë, ata gjithashtu fshiheshin pas palestinezëve të zakonshëm, duke kryer krime të dyfishta lufte.

“Nëse e shenjtërojmë këtë metodë të terroristëve, që ata mund të vendosen në mes të popullatës civile… atëherë garantojmë se këto gjëra do të vazhdojnë të përhapen”, tha ai, duke iu drejtuar presidentit francez dhe të gjithë liderëve të tjerë.

Në të njëjtën ditë me deklaratën e Macron, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se “shumë” palestinezë kishin vdekur në hakmarrjen e Izraelit kundër militantëve të Hamasit në Gaza dhe vuri në dukje se Uashingtoni po përpiqej të bindte Jerusalemin Perëndimor të impononte “pauza humanitare” më të gjata, pa duke dhënë detaje.

Më 7 tetor, Hamasi sulmoi Izraelin, duke vrarë rreth 1200 njerëz dhe duke marrë peng 240, sipas zyrtarëve izraelitë. Në përgjigje, Netanyahu deklaroi se vendi ishte në luftë, duke nisur sulme masive ajrore dhe një operacion tokësor në Gaza. Zyrtarët palestinezë thonë se numri i të vdekurve nga ana e tyre ka tejkaluar 11,000, ku shumica janë fëmijë dhe gra.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne