“Atë që po bëjmë në Gaza, mund ta bëjmë edhe në Bejrut” – Izrael

Ministri i Mbrojtjes paralajmëron Hezbollahun që të mos bëjë një ‘gabim të rëndë’ nëse vazhdon të sulmojë zonat pranë kufirit verior të Izraelit
“Atë që po bëjmë në Gaza, mund ta bëjmë edhe në Bejrut” – Izrael

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Yoav Gallant, ka paralajmëruar grupin Hezbollah me bazë në Liban se është në prag të një gabimi të kushtueshëm nëse vazhdon të kryejë sulme pranë kufirit verior të Izraelit, duke shtuar se do të jenë qytetarët libanezë ata që do të paguajnë çmimin në një përshkallëzim konflikti.

Duke folur gjatë një vizite tek trupat në bazën e Divizionit 91 të IDF në Izraelin verior të shtunën, Gallant paralajmëroi udhëheqjen e Hezbollahut se ishte “gati të bënte një gabim të rëndë”, raportoi The Times of Israel. Ai shtoi se do të ishte populli i Bejrutit që do të vuante nëse përleshjet vazhdojnë në veriun e Izraelit.

“Hezbollahu po e tërheq Libanin në një luftë që mund të ndodhë dhe po bën gabime,” tha Gallant. “Nëse bën gabime të këtij lloji, ata që do të paguajnë çmimin janë para së gjithash qytetarët e Libanit. Atë që po bëjmë në Gaza, dimë ta bëjmë në Bejrut”, paralajmëroi ministri.

Të premten, Izraeli vrau shtatë luftëtarë të Hezbollahut pranë kufirit të tij libanez, duke e çuar në 78 numrin e të vdekurve që nga sulmi ndërkufitar i Hamasit në Izraelin jugor muajin e kaluar.

Grupi politik dhe militant libanez i mbështetur nga Irani emëroi shtatë luftëtarët e vdekur në një deklaratë menjëherë më pas, duke thënë se ata ishin “martirizuar në rrugën për në Jerusalem” – një frazë e përdorur shpesh nga Hezbollahu kur iu referua vdekjes së militantëve të saj.

Rritja e numrit të vdekjeve në Liban, si dhe vrasja e 18 palestinezëve nga forcat izraelite në Bregun Perëndimor të enjten, bëri që ministri i jashtëm i Iranit, Hossein Amir-Abdollahian, të parashikonte në fillim të kësaj jave se një përshkallëzim më i gjerë i konfliktit dukej të ishte e pashmangshme.

Duke folur të shtunën në komentet e tij të dyta të gjata që nga fillimi i konfliktit të ripërtërirë të Izraelit me Hamasin në tetor, udhëheqësi i Hezbollahut Sayyed Hassan Nasrallah tha se kishte pasur “një përmirësim” në operacionet e grupit në frontin e tij me Izraelin.

“Ka pasur një përmirësim sasior në numrin e operacioneve, madhësinë dhe numrin e objektivave, si dhe një rritje në llojin e armëve,” tha Nasrallah, sipas Reuters.

Duke iu drejtuar kërcënimit të Hezbollahut, Gallant tha se “hundat e avionëve [tanë] janë drejtuar drejt veriut”, duke shtuar se Forcat Ajrore izraelite po përdorin vetëm një të dhjetën e aseteve të saj në Gaza./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne