‘Makthi më i keq i çdo prindi’- vdes 14 vjeçari si sfidë Tiktoku?

‘Makthi më i keq i çdo prindi’: Policia pret rezultatet pas vdekjes për djalin, 14 vjeç, i cili vdiq në shkollën e vjetër të Lewis Capaldi ‘pasi u fut në mbytje’ pasi mohojnë lidhjen me TikTok ‘TapOut sfidë’

Policia është në pritje të rezultateve pas vdekjes të një nxënësi 14-vjeçar, i cili vdiq pasi thuhet se ishte mbytur  në një incident në shesh lojërash – pasi ata mohojnë çdo lidhje me një ‘sfidë TapOut’ të TikTok.

Hamdan Khaliq vdiq pak pasi u dërgua me urgjencë në spital kur shërbimet e urgjencës ndoqën incidentin në Akademia e St Kentigern në Blackburn, West Lothian, Skoci, rreth orës 13:20 të së martës.

Policia ka nisur një hetim për incidentin dhe aktualisht është në pritje të rezultateve të një ekzaminimi pas vdekjes për të dhënë detaje të mëtejshme rreth shkakut të vdekjes së Hamdanit.

Megjithatë, ata nuk besojnë se incidenti ishte pjesë e një ‘sfidë në internet’ mes spekulimeve të mediave sociale se ishte një lojë e ashtuquajtur ‘tap out’.

Shkolla, ku më parë ndiqte këngëtari Lewis Capaldi, tha se kishte ndodhur një ‘incident i izoluar’, megjithëse mësohet se një 14-vjeçar i dytë u plagos gjithashtu, raporton The Sun.

Jashtë shkollës sot kanë mbetur lule dhe mesazhe homazhesh.

Njëri lexonte: ‘Fluturoni lart, do t’ju mungojë kaq shumë. I shkuar, por kurrë i harruar, do të keni gjithmonë një vend të veçantë në zemrat tona. Më mungon dhe të dua. Pusho në paqe, engjëll.’

Kjo vjen pasi kushëriri i tij zemërthyer Zain Mohammed, 29 vjeç, tha: ‘Hamdan po ngacmohej për të qenë ndryshe. Ai u fut në një sfide mbytje dhe po kalon si një lojë e quajtur Tap Out.’

Ai tha për Daily Record: “Hamdan ishte i pafajshëm dhe i butë dhe nuk do të lëndonte asnjë mizë. Ai ishte i rezervuar dhe nuk fliste shumë.

“Ai ishte një djalë i mirë dhe kaq i orientuar nga familja. Nuk mund të besojmë se ai ka vdekur. Është një humbje shkatërruese. Ne e donim shumë.’

Një lojë ‘trokitje e lehtë’ është kur një person mbahet në një mbajtës mbytjeje dhe qafa e tij është e shtrenguar derisa gati të humbasë jeten. Ata supozohet të ‘përgjojnë’ përpara se të humbasin vetëdijen.

Incidenti u ngrit në Parlamentin Skocez më herët sot kur Fiona Hyslop, MSP për Linlithgow, tha se familja e Hamdan po duronte ‘dhimbje zemre të paimagjinueshme’.

Në përgjigje, udhëheqësi i SNP-së Humza Yousaf tha: ‘Kjo është tragjedia më e keqe, kushdo që është prind duhet ta dijë se nuk mund të ketë një frikë më të keqe, një makth më të keq sesa humbja e një fëmije, kështu që nuk mund të mendoj se çfarë kjo familje po kalojnë.’

Një tjetër i afërm, Zain Mohammed, i bëri jehonë shqetësimeve të familjes dhe tha se Hamdani ishte “futur në një mbytje” nga “një djalë që po e ngacmonte”. problemi eshte tek femijet e tjere qe rrrinin e shikonin nderkohe qe ai jepte shpirt per shkak te mbytjes nga mungesa e ajrit.

“Gjëja më e keqe për këtë është se po kalon si një lojë që ata po luanin e quajtur tap out por ky nuk ishte rasti. Ai po veçohej dhe ngacmohej për të qenë ndryshe”, shtoi ai.

Drejtori i shkollës Andrew Sharkey lëshoi një deklaratë, duke thënë se të gjithë në shkollë ishin të shkatërruar. Ai tha: “Mendimet dhe lutjet tona janë me familjen dhe miqtë e tyre dhe ne shprehim ngushëllimet tona më të thella ”

Një zëdhënës i policisë së Skocisë tha: “Hetimet po vazhdojnë për të përcaktuar rrethanat e plota të vdekjes”.

Sipas një sondazhi të vitit 2020 nga Instituti për Politika Sociale dhe Mirëkuptim, 51 përqind e familjeve muslimane raportuan se fëmija i tyre ishte ngacmuar për shkak të besimit të tyre. Dhe 56 përqind e studentëve myslimanë ndihen të pasigurt, të padëshiruar ose të pakëndshëm në shkollë.

Burimi: Daily Mail, pershtati Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne