Marok, mijëra persona marshojnë për ndalimin e sulmeve të Izraelit në Gaza

Në protestat e mbajtura në shumë qytete të Marokut, mijëra persona kërkuan ndalimin e sulmeve të Izraelit kundër Rripit të Gazës. Me thirrjen e organizatave të shoqërisë civile të tilla si Komiteti Maroken i Mbështetjes për Problemet e Umetit, në qytetet Berrechid, Azemmour, Zaio dhe Talsint u mbajtën protesta në solidaritet me Gazën.

Në protesta morën pjesë mijëra persona të cilët kërkuan përfundimin e urisë dhe mungesës ushqimore të shkaktuar nga Izraeli në Gaza, mbrojtjen e civilëve, përfundimin sa më parë të sulmeve kundër Rripit të Gazës, sigurimin e ndihmës humanitare duke hapur pikën kufitare Rafah dhe pengimin e planeve për të imponuar me forcë migrimin e palestinezëve.

Protestuesit brohoritën me sloganet “Palestina reziston”, “Populli kërkon çlirimin e Palestinës”, “Janë të lirë kudo, as sionistët as amerikanët”. Që nga 7 tetori 2023 e deri më tani në sulmet e Izraelit në Rripin e Gazës janë vrarë 32.782 palestinezë, mes të cilëve të paktën 14.280 fëmijë dhe 9.340 gra ndërsa janë plagosur 75.298 persona. Nën rrënoja ende ka mijëra të vdekur dhe po shkatërrohet infrastruktura civile duke shënjestruar spitalet dhe institucionet arsimore ku është strehuar popullata./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne