Aktori Ramy Youssef lutet për Palestinën në një program televiziv në SHBA

Aktori dhe komediani i Hollywood-it, Ramy Youssef, u lut për “përfundimin e vuajtjeve” të palestinezëve në programin “Saturday Night Live (SNL)” të transmetuar në televizionin kombëtar në SHBA. Youssef ishte i ftuar në emisionin komedi SNL në televizionin kombëtar NBC.

Aktori i njohur në grupin e tij të miqve si “ai që lutet”, rrëfeu se si i është kërkuar që të bëjë një lutje. Youssef tha se një mik i tij i kërkoi të lutej për familjen e tij që jetonte në Gaza. “Ju lutem jepni fund kësaj vuajtjeje. Ndalojeni dhunën. Bëjeni të lirë popullin palestinez”, tha aktori në lutjen e tij.

Ramy Youssef edhe para ceremonisë së Çmimeve të 96-të të Oscar kishte thënë: “Ne bëjmë thirrje për armëpushim të menjëhershëm dhe të përhershëm në Gaza. Ne bëjmë thirrje për paqe dhe drejtësi të përhershme për popullin palestinez. Ky është në fakt mesazh universal: Ndaloni vrasjen e fëmijëve”./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne