Media izraelite: Një ushtar vrau mikun pasi u kthye në shtëpi nga Gaza

Një ushtar izraelit i cili kohët e fundit është kthyer nga Rripi i Gazës, raportohet se ka vrarë një mik në Tel Aviv, tha media izraelite të shtunën. Kanali izraelit 12 raportoi se “një ushtar izraelit i kthyer së fundmi nga luftimet në Rripin e Gazës vrau mikun e tij brenda një apartamenti”.

Media tha se të shtënat kanë implikime kriminale dhe se autori dhe viktima ishin 25 vjeç. “Autori mbante armë me leje”, tha kanali, pa dhënë detaje të mëtejshme rreth incidentit dhe rrethanave të tij.

Mediat izraelite kanë raportuar në muajt e fundit se mijëra ushtarë që janë liruar pas luftës në Gaza po përjetojnë trauma të pasluftës.

Në fillim të këtij muaji, uebsajti izraelit “Walla” publikoi një hetim që thoshte se 1.600 ushtarë dhe oficerë izraelitë po vuajnë nga trauma e pasluftës, prej të cilëve 250 janë liruar nga ushtria./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne