Ndeshja Izrael – Palestine, Albin Kurti ne sherbim te Izraelit dhe kur do te clirohet Palestina?

 

Ne videon me poshte Olsi dhe Dr. Mustafe Bajrami diskutojne:
1. Menyrat sesi regjimi i Albin Kurtit shkaterroi perpjekjen e qytetareve te Kosoves per te protestuar kunder pranise se ekipit te Izraelit ne Prishtine. Analizohet vendosja e snajpereve nga Mosadi ne Prishtine per te vrare qytetare shqiptare.
2. Kujtohet dhuna qe Izraeli organizoi ne Shqiperi dhe ne Kosove ne vitin 2016 me policine e antiterrorit duke rrahur, burgosur dhe keqtrajtuar qindra shqiptare muslimane.
3. Pse kosovaret thone “Allahu eshte ne qiell dhe Amerika ne toke”.
4. Perse Amerika ne vitin 1999 bombardoi Jugosllavine ndersa ne vitin 1919 ja dha Kosoven Serbise; dhe perse kosovaret adhurojne Ameriken?
5. Cilat jane interesat e Fuqive Perendimore dhe Amerikes qe mbeshtesin gjenocidin Izraelit ne Palestine
6. Perse Izraeli kerkon qe te marr nen kontroll Gazen dhe deboj palestinezet qe aty.
7. Cili eshte plani i Izraelit per te sjell gaz ne Evrope.
8. Si e humben gjysherit tane osmane Palestinen ndaj britanikeve ne 1917.
9. Cili vend islamik do cliroje Palestinen: Egjipti apo Irani?
10. Perse amerikanet kane cuar luftanije me bomba berthamore ne detin mesdhe kunder Libanit dhe Iranit.
11. Si mundet Kina dhe Rusia te ndihmojne ne clirimin e Palestines.
12. Perse cifutet e Izraelit refuzojne qe ta kthejne Izraelin ne demokraci.
13. Perse cifutet e Izraelit nuk jane judenje dhe hebrenje, por jane muzhike nga Bashkimi Sovjetik.
14. Perse ambasadorja e Izraelit ne Kosove eshte nga Ukraina dhe perse Galit Pelegu ne Tirane eshte nga Bjellorusia.
15. Perse katundaret e Rusise dhe Bashkimit Sovjeti shkuan ne Izrael, ndersa cifutet e zgjuar jetojne ne Perendim.
16. Perse Izraeli po i merr Edi Rames dhe Albin Kurtit qendrat e Tiranes dhe te Prishtines? etj.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne