Netanyahu miraton “planin operativ” për të sulmuar Rafahun në Gaza

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu përsëriti vendosmërinë e tij për të nisur një ofensivë të re në Gazën jugore, duke synuar qytetin Rafah. Operacioni i afërt është absolutisht i nevojshëm për të arritur një “fitore” mbi Hamasin, tha ai. Kryeministri zbuloi se ai kishte miratuar tashmë një “plan operacional” për shtyrjen e përtërirë në Gazën jugore, duke pretenduar se ushtria izraelite ishte e përgatitur për “evakuimin e popullatës civile dhe për ofrimin e ndihmës humanitare”.

“Kjo është gjëja e duhur si në aspektin operacional ashtu edhe ndërkombëtar,” tha ai, duke iu referuar me sa duket presionit në rritje me të cilin po përballet Izraeli kohët e fundit për veprimet e tij në Gaza dhe shkeljet e pretenduara të të drejtave humanitare gjatë operacionit.  “Kjo do të marrë kohë, por do të bëhet. Ne do të hyjmë në Rafah dhe do të eliminojmë batalionet e Hamasit atje për një arsye të thjeshtë: Nuk ka fitore pa hyrë në Rafah dhe nuk ka fitore pa eliminuar batalionet e Hamasit atje”, shpjegoi ai.

Netanyahu mbajti këtë fjalim pas një takimi me të afërmit e pengjeve izraelite, që ende supozohet se mbahen nga Hamasi në Gaza. Kryeministri këmbënguli se ai ka bërë çmos për t’i shpëtuar ata. “Ata që thonë se nuk po bëj gjithçka për të kthyer pengjet, gabojnë dhe mashtrojnë, dhe ata që e dinë të vërtetën dhe ende e përsërisin këtë gënjeshtër, po shkaktojnë pikëllim të panevojshëm te familjet e pengjeve”, tha ai.

Netanyahu ka shpallur në mënyrë të përsëritur gatishmërinë e tij për të sulmuar Rafahun, pavarësisht se çfarë ndodhi gjatë javës së kaluar, pasi Uashingtoni refuzoi të vërë veton ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që bën thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza. SHBA e ka paralajmëruar vazhdimisht Izraelin kundër sulmit në Rafah, duke argumentuar se masa do të përkeqësonte në mënyrë drastike situatën për civilët palestinezë të zhvendosur.

Izraeli filloi operacionin në Gaza pas një inkursioni të militantëve të Hamasit në pjesën jugore të vendit tetorin e kaluar. Gjatë sulmit, mbi 1200 njerëz u vranë dhe rreth 240 u dërguan në Gaza. Fushata izraelite shkaktoi dëme të rënda në enklavën palestineze, duke lënë të paktën 32,000 njerëz të vdekur, sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë./gazetaimpakt/rt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne