Komandanti ukrainas i pakënaqur me tanket franceze, kërkon ato amerikane dhe britanike

Ukraina vazhdon të bëjë presion ndaj aleatëve perëndimorë për ndihmë në pajisje dhe trajnimi, ndërsa kërkon të përfitojë nga konfuzioni dhe morali i ulët në palën ruse pas kryengritjes nga mercenarët e Wagner.

Sipas Euronews, pajisjet janë “të lehta”: dhe një oficer ukrainas beson se tanket AMX-10 RC të dorëzuara në Ukrainë nga Franca dhe që përdoren aktualisht në kundërofensivë të Kievit janë të papërshtatshme për sulmet e vijës së parë.

Komandanti i një batalioni të Brigadës së 37-të të Këmbësorisë Detare, me pseudonimin Major Spartanets, përshkroi vëzhgimet e tij të këtyre tankeve franceze në fushën e betejës gjatë vendosjes së tyre aktuale në rajonin e Donetsk.

“Ato përdoren për të mbështetur sulmet me zjarr…”, tha ai. “Armatimi i tyre është i mirë, instrumentet e tyre të vëzhgimit janë shumë të mira. Por fatkeqësisht i bën të papërshtatshëm”.

Në janar, presidenti francez Emmanuel Macron premtoi dorëzimin e këtyre mjeteve të blinduara të zbulimit shumë të lëvizshëm me rrota, të pajisura me një top të frikshëm 105 mm.

Katër muaj më vonë, ata ishin tashmë në shërbim në vijën e parë, sipas qeverisë ukrainase, përcjell Telegrafi.

Por në këtë luftë me intensitet të lartë të shënuar nga sulme të vazhdueshme të artilerisë së rëndë, “shtresa” e tyre e hollë po rezulton të jetë një dobësi e madhe, sipas Major Spartanets.

“Ka pasur raste kur një predhë 152 mm ka shpërthyer aty pranë dhe copëzat kanë shpuar automjetin”, vuri në dukje oficeri 34-vjeçar, i cili tha se kjo tashmë ka sjellë vdekjen e ekuipazhit në një rast.

“Ngecin” në baltë

Sipas Major Spartanets, disa AMX-10 RC gjithashtu kanë probleme me kutitë e tyre të ingranazheve, ndoshta, sipas mendimit të tij, për shkak të përdorimit të tyre në rrugët me baltë.

“Dërgimi i këtyre automjeteve (në sulm) për t’u shkatërruar është (…) i kotë sepse është rrezik kryesisht për ekuipazhin”, tha oficeri, pa specifikuar numrin e këtyre automjeteve të blinduara franceze në brigadën e tij.

Eksperti ushtarak francez Michel Goya vuri në dukje në Twitter në janar se lëvizshmëria e lartë e këtyre automjeteve të blinduara i bëri ato shumë të dobishme “për t’u përdorur në njësitë e ‘brigadës së zjarrit’ prapa vijës së frontit” ose për të shfrytëzuar shpejt boshllëqet në vijën e parë”.

Megjithatë, AMX-10 RC nuk është projektuar “për të luftuar kundër tankeve të betejës me armë më të rënda”, shtoi ai, duke theksuar se “shtresa” e tij ishte shumë e dobët për të përballuar “të gjitha armatimet antitank të fushëbetejës moderne”.

Faqja e internetit Oryx, e cila gjurmon humbjet e pajisjeve nga të dyja anët bazuar në imazhet e publikuara lirisht në internet, pretendon se të paktën tre AMX-10 RC janë “braktisur” pasi janë bërë të papërdorshme gjatë luftimeve në front.

Majori Spartanets pohon se ushtarët e tij iu nënshtruan një trajnimi një muaji në Francë për të mësuar se si të përdorin automjetin, por kjo nuk ishte e mjaftueshme për ta zotëruar plotësisht atë.

Armët më të mira, amerikane

Sipas ushtrisë franceze, AMX-10 RC, i cili peshon rreth 20 ton, është i mbrojtur nga armët e lehta të këmbësorisë. E zhvilluar në vitet 1970, ajo gradualisht po zëvendësohet në Francë nga një automjet i blinduar më modern, Jaguar.

Major Spartanets pretendon se forca të blinduara të automjeteve të transportit të lehta amerikane Oshkosh dhe britanike Husky, të dorëzuara gjithashtu në Kiev, janë më të përshtatshme dhe efektive se ajo e AMX-10 RC.

Të dyja janë krijuar për t’i bërë ballë pajisjeve shpërthyese të improvizuara dhe pritave.

Kur një Oshkosh shpërthen në një minë, një rrotë mund të shpërthejë “por këmbësoria nuk shqetësohet”, shpjegon ai.

Në anën tjetër, kur një automjet transporti i dizajnuar nga sovjetikët, si BMP ose BMD, kalon mbi një minë, “është shumë e trishtueshme për ekuipazhin dhe automjetin”./TPZ

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne