Një grup terrorist po vjen në Kanada!

Nga Robert Fantina

MEK: Nga Iraku në Shqipëri, në Kanada

Mbështetja e Shteteve të Bashkuara për organizatat ndërkombëtare terroriste nuk është sekret. SHBA shpesh financon dhe krijon terroristë për të destabilizuar dhe përmbysur qeveritë që refuzojnë të ndjekin urdhrat që ato vendosin. Një organizatë e tillë e mbështetur nga SHBA-ja është e ashtuquajtura Organizata e Muxhahedinëve, e njohur më shpesh si MEK (edhe pse operon nën një sërë emrash të ndryshëm duke përfshirë MOI, MKO, NCRI, Shoqata e Studentëve Musliman Iranian, Organizata e Luftëtarëve të Shenjtë të Popullit të Iranit, Ushtria Çlirimtare Kombëtare, Sazeman-e Mujahideen-e Khalq Iran). Qëllimi i deklaruar i MEK është përmbysja e qeverisë iraniane.

Dikush mund të mendojë se një vend si Shtetet e Bashkuara, që pretendon të mbështesë të drejtat e njeriut, ligjin ndërkombëtar dhe vetëvendosjen, do të dënonte një organizatë që kërkon përmbysjen e një qeverie paqësore. Dikush do të ishte vërtet naiv të besonte se kjo në lidhje me mbështetjen e SHBA-së për diktatorët brutalë është legjendë; Shkeljet e tij të së drejtës ndërkombëtare do të mbushnin vëllime dhe përbuzja e tij për njerëzit në kombet që zgjedhin liderë që anojnë shumë nga e majta për ta kënaqur atë është e njohur. Pra, nuk duhet të jetë befasuese të mësosh se SHBA-ja mbështet MEK-un, të cilin dikur e listonte si një organizatë terroriste.

Në mars të këtij viti, ish-zëvendëspresidenti i SHBA-së, Mike Pence, mori pjesë në një takim te MEK-ut dhe e vlerësoi atë si një alternativë “laike, demokratike, jo-bërthamore” ndaj qeverisë aktuale në Iran. Eldar Mamedov e përshkruan MEK-un si “një grup opozitar iranian në mërgim si kult, me një histori të abuzimeve të të drejtave të njeriut dhe dhunës anti-amerikane…”.

A është me të vërtetë një organizatë terroriste? Sipas një raporti, deri në fillim të vitit 2016, “…nga gati 17,000 iranianë të vrarë në sulme terroriste që nga fitorja e Revolucionit Islamik të Iranit të vitit 1979, rreth 12,000 kishin rënë viktimë e sulmeve terroriste të MEK. Por me Iranin që nga një, tani numri në rritje i ‘ujqërve të mëdhenj të këqij’ që SHBA ka përcaktuar si ‘armik’, emërtimi terrorist është hequr në 2012 dhe shumë politikanë amerikanë marrin pjesë rregullisht në mbledhjet e MEK.

Por jo çdo komb është kaq i gatshëm të qetësohet me MEK-un. Ndërsa Iraku punonte për ta dëbuar organizatën nga kufijtë e saj, atëherë presidenti i SHBA-së, Barack Obama, pwrcaktoi Shqipërinë për të marrë udhëheqësit dhe anëtarët e MEK-ut. Megjithatë, kjo ishte gjithmonë një marrëveshje jo e lehtë; Qeveria shqiptare nuk dukej kurrë të ishte shumë e lumtur që kishte terroristë ndërkombëtarë që banonin brenda kufijve të saj. Dhe pas zbulimit të provave të terrorizmit në kampin e tyre kryesor në Shqipëri në qershor të këtij viti, qeveria vendosi kufizime ndaj grupit, tashmë duke i gjymtuar përpjekjet e tyre disi të pakta. Për më tepër, Shqipëria i ndaloi hyrjen në vend udhëheqëses tyre, Merjem Rajavi. Rajavi thuhet se “…u largua nga kampi Ashraf-3 në qytetin perëndimor të Shqipërisë, Manez, në Francë, pasi forcat policore shqiptarebastisën vendin më 20 qershor për shkak të angazhimit të tij në “terror dhe sulme kibernetike” kundër institucioneve të huaja…”. Kryeministri Edi Rama ka deklaruar kategorikisht se Shqipëria nuk është e interesuar për luftë me Iranin dhe se MEK duhet të largohet nga vendi pasi me sa duket dëshiron të përdorë Shqipërinë si bazë për të luftuar kundër Iranit.

Nëse udhëheqësi nuk mund të vizitojë as organizatën, atwherw organizata duhet të zhvendoset?

Sipas raporteve, organizata fillimisht donte të transferohej në Francë, e cila, në të kaluarën, ka pritur konferenca të MEK-ut, ku shpesh merrnin pjesw politikanë amerikanë. Por ndërsa Franca mund të mos kundërshtojë vizitat e rastit, të kesh MEK-un si qiramarrës ishte një propozim shumë më pak i këndshëm.

Kështu që tani, duket se MEK po shqyrton mundësinë e lëvizjes në Kanada. Ky do të jetë një proces gradual, por duket se po përparon. “Në bazë të marrëveshjes së arritur, në hapin e parë, elementët e MEK-ut me rezidencë ose pasaportë të përkohshme kanadeze do të transferohen nga Shqipëria në këtë vend, Kanada. Ka të ngjarë që, nëse është vërtet kështu, Kanadaja së shpejti, mbështetjen e saj për MEK-un, do ta gjejë po aq të pakëndshme sa bëri Shqipëria dhe nuk do vërë në dyshim pse Franca pranoi të presë anëtarët e saj.

Dikush do të mendonte se një grup antiqeveritar do të kishte mbështetjen e njerëzve që jetojnë nën qeverinë që ai kundërshton. Në këtë rast, dikush do të gabojw. Nuk ka asnjë provë që ka ndonjë, por mbështetje më të kufizuar popullore për MEK brenda kufijve të Iranit. Në shkurt të këtij viti, gazetari Michael Rubin, duke shkruar në Washington Examiner, e titulloi artikullin e tij: ‘Pse iranianët i urrejnë kaq shumë Muxhahedin-e-Khalq (MEK)?’ Organizata mbështeti Irakun gjatë luftës shkatërruese Iran-Irak dhe shumë iranianë nuk e kanë harruar këtë. Dhe ndërsa ka pasur trazira në Iran kohët e fundit, ka më shumë se pak prova se ato janë nxitur nga Shtetet e Bashkuara dhe disa nga aleatët e saj evropianë.

Duhet kujtuar se në vitin 2020, pati trazira të mëdha në të gjithë Shtetet e Bashkuara, për shkak të vrasjes brutale të George Floyd, e cila ishte simptomatike e racizmit të natyrshëm brenda forcave të policisë amerikane. Pak nga ata që protestuan donin “ndryshim regjimi”; ata, në vend të kësaj, kërkonin një rishikim të nevojshëm drastik të politikave raciste që janë aq shumë pjesë e asaj që kalon për sistemin e drejtësisë në SHBA. Këto kërkesa, natyrisht, u injoruan. Megjithatë, Shtetet e Bashkuara dhe tani qeveritë kanadeze janë të gatshme të mbështesin një organizatë terroriste që kërkon përmbysjen e qeverisë së një kombi prej afro 88 milionë banorësh. A mendon dikush realisht se një organizatë e rreme me një histori të gjatë vrasjesh dhe abuzimesh të tjera ekstreme të të drejtave të njeriut, dhe pa popullaritet brenda Iranit, është gati të krijojë dhe drejtojë një qeveri të re atje? Jo, nëse qeveria iraniane përmbyset ndonjëherë, SHBA-ja do të ‘ndërhyjë’ dhe do të krijojë një qeveri kukull siç bëri në vitin 1953.

MEK, me çfarëdo emri që përdor, është një organizatë terroriste, përgjegjëse për vdekjen e mijëra njerëzve të pafajshëm. Nëse Kanadaja me të vërtetë po përgatitet të presë MEK-un, do të tregojë se, ashtu si Shtetet e Bashkuara, është në anën e gabuar të historisë për sa i përket të drejtave të njeriut, paqes dhe vetëvendosjes. Nuk do të kalojë shumë kohë dhe Kanadaja, ashtu si Shqipëria dhe Iraku më parë, do të duan të shpëtojnë nga kjo organizatë terroriste./gazetaimpakt/worldbeyondwar.org

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne