“Norvegjia do të pranojë dhe trajtojë pacientë nga Gaza”

Kryeministri i Norvegjisë, Jonas Gahr Store ka konfirmuar se vendi i tij do të pranojë dhe trajtojë palestinezët e plagosur nga Rripi i Gazës. Sipas medias VG, Norvegjia do të marrë pjesë në përpjekjet ndërkombëtare për të ndihmuar palestinezët që kanë shumë nevojë për trajtim spitalor.

Njoftimi vjen pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) së bashku me Bashkimin Evropian (BE) thanë se 9 mijë palestinezë kanë nevojë për evakuim urgjent mjekësor deri në fund të vitit 2024, në mes të një ofensive brutale izraelite në Gaza. Përveç kësaj, Norvegjia do të kontribuojë në avionët që transportojnë pacientë palestinezë në vende të tjera.

“Në këtë mënyrë, ne mund të kontribuojmë për të ndihmuar shumë më tepër njerëz sesa kemi kapacitetin për të sjellë në Norvegji për trajtim”, tha Store për VG. Ai tha se qeveria vendosi që deri në 20 pacientë me të afërmit e tyre nga Gaza mund të dërgohen në Norvegji për trajtim në spitalet norvegjeze.

“Përpjekjet për evakuimin mjekësor nga Gaza duhet të jenë në përputhje me përpjekjet e Ukrainës. Situata humanitare në Gaza është katastrofike. Sistemi shëndetësor ka rënë. Prandaj, gjëja më e rëndësishme që Norvegjia mund të bëjë është të mbështesë punën shëndetësore dhe humanitare në Gaza dhe zonat përreth, për shembull duke forcuar spitalet”, theksoi Store.

Muajin e kaluar, Norvegjia e njohu zyrtarisht Palestinën si shtet. Në dhjetor të vitit të kaluar, organizatat shëndetësore dhe OKB-ja paralajmëruan se sistemi i kujdesit shëndetësor në Gaza është shembur. Sot, sipas raporteve të fundit, vetëm 12 nga 36 spitalet e Gazës janë pjesërisht funksionale.

Të paktën 37.700 palestinezë janë vrarë që nga tetori në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë si dhe rreth 86.400 të tjerë janë plagosur. Më shumë se tetë muaj pas sulmit izraelit, pjesë të mëdha të Gazës janë kthyer në gërmadha mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve. Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), vendimi i fundit i së cilës e urdhëroi Tel Avivin të ndalojë menjëherë operacionin në qytetin jugor Rafah, ku më shumë se 1 milion palestinezë kanë kërkuar strehim nga lufta përpara se qyteti të pushtohej më 6 maj./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne