“Veliaj kopjon trashë Mediun”, gazetari Gjergji Thanasi: Kryebashkiaku i Tiranës takohet me amerikanë për t’i shpëtuar SPAK

Gazetari Gjergji Thanasi ka ironizuar takimet e Kryetarit të Bashkisë Tiranë Erion Veliaj me amerikanë, duke i quajtur më të trasha se ato të Fatmir Mediut, me arsyen e vetme, për të shpëtuar nga hetimi pasuror nga SPAK.

Gazetari Thanasi thotë se Veliaj takon gjeneralë Amerikanë më të dobët se Mediu, duke dështuar të gjejë emra të njohur që do ta shpëtonin nga dështimi i drejtësisë.

Kujtojmë që kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, është  paraqitur në SPAK për t’u pyetur në lidhje me dy dosje famoze, e para ajo e inceneratorëve dhe e dyta dosja “5D”, të cilat kanë kulmuar me arrestimin e njerëzve të të gjithë komandës drejtuese të Bashkisë Tiranë. 

Statusi i Gjergji Thanasi

Kryebashkiaku Velija kopjon trashe Fatmir Mediun.
Erion Veliaj per te shpetuar nga hetimi penal i SPAK-ut po i ben presion kryeprokurorit Dum Dumani me takime me VIP-a nderkombetare si psh Geri Kokalari, apo me kontakte me NGO me fuqi te madhe lobuese si psh Arch Gay (martesa e lezbikeve te taraca e bashkise).
Fatkeqesisht maksimumi i Veliajt me VIP-at e huaj eshte takimi me gjeneralin me tre yje ne pension Robert Gorelick, ebre etnik, ish shef stacioni i CIA-s ne Rome (shiko linkun: https://www.google.com/amp/s/www.corriere.it/cronache/24_maggio_11/robert-gorelick-ex-capo-cia-italia-intervista-2-8381cf88-29c3-496e-a7f7-976115d2dxlk_amp.shtml).
Gjenerali, ndersa vizitoi Bashkine Durres, Njesine administrative Manez, gjeti kohe te takonte kryebashkiakun e Tiranes Veliaj dhe madje beri edhe foto me te.

Ndryshe nga Veliaj, Mediu tashme qe Berisha ka thuajse zero ndikim mbi drejtesine ne Shqiperi, po i ben presion kryeprokurorit Dum Dumani me takime me gjenerale amerikane me kater yje jo si Velija me gjeneral amerikane me tre yje. Velija takon 1 gjeneral te CIA-s me 3 yje, ndersa Fatmir Mediu takon 4 gjenerale amerikane ( ne pension) me 4 yje secili, njeri prej tyre gjeneral Petreaus-i madje ish Drejtor i CIA-s (shiko foton ilustruese).

Ngaqe Dum Dumani nuk impresionohet nga 16 cope yje gjenerali amerikan, Mediu ka filluar ta shantazhoje direkt CIA-n me “stuff” pervelonjes si psh videoja ne Aeroportin ushtarak te Kucoves te libanezo -gjermanit Al Masri, apo edhe me kontrabanden e armeve dhe municioneve te organizuar nga CIA me ane te trafikanteve te armeve si serbet Gjorgje Tesic, Sllobodan Tesic (Melvalle Corporation), apo izraelitet Shmuel Avivi (ish major dhe atashe ushtarak ne Danimarke i IDF), Heinrich Thomet etc. ( Panorama LTD etj)!
Behet fjale per kontrabande armesh ruse, B

bjelloruese, ukrainase dhe serbe (Fabrika Krusik e Valjevos apo fabrika Pervi Partisan ne Tito Uzica). Shqiperia me depot e saj ne Gerdec, Memaj (Romanat Durres), aneksi ushtarak i Aeroportit te Rinasit etj sherbente si trampoline, qe keto arme te shkonin me avion e me anije ne destinacione te ndryshme ne Afrike dhe ne Lindjen e Mesme!/gazetaimpakt

 

!

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne