Operacionet e ‘Boshtit të Rezistencës’ kundër pushtimit izraelit

Grupet e rezistencës në Palestinë dhe në të gjithë rajonin vazhdojnë operacionet e tyre kundër Izraelit dhe mbështetësve të tij perëndimorë në mes të luftës dhe genocidit të regjimit Izraelit në Rripin e Gazës, e cila ka marrë jetën e më shumë se 25,700 palestinezëve, kryesisht fëmijë dhe gra.

Operacionet e kryera nga grupet e rezistencës palestineze dhe rajonale të mërkurën, më 24 janar, janë si më poshtë:

Operacionet e Brigadave Al-Kassam më 24 janar:

Shënjestroi një tank ushtarak izraelit dhe dy buldozerë me predha “Al-Yassin 105” në perëndim të Khan Yunis, në jug të Rripit të Gazës. Goditi me predha mortajash të kalibrit të rëndë, një grumbullim të forcave izraelite që po depërtonin në lindje të Al-Fukhari në Khan Yunis, duke shkaktuar disa viktima.

Shënjestroi një transportues të trupave izraelite dhe buldozer me predha “Al-Yassin 105” në juglindje të Khan Yunis. Shënjestroi katër tanke Merkava me predha “Al-Yassin 105” në perëndim të Khan Yunis.

Shënjestroi një batalion izraelit prej më shumë se 15 ushtarësh të vendosur brenda një shtëpie në perëndim të Khan Yunis me një predhë anti-fortifikuar TBG, duke shkaktuar viktima dhe të plagosur.

Shpërtheu një shtëpi e kthyer në strehë nga forcat izraelite, duke shkaktuar një numër të madh viktimash dhe të plagosurish.

Operacionet e Brigadave Al-Kuds më 24 janar:

Kapi një dron zbulues izraelit në qiellin e qytetit të Gazës. Sulmoi me një breshëri predhash mortajash një linjë furnizimi dhe automjete izraelite në lindje të Jabalia. Lëshoi ​​një breshëri raketash drejt territoreve të pushtuara.

Operacionet e Brigadave të Muxhahidëve më 24 janar:

Shënjestroi një dron izraelit me një SAM, në qiellin lindor të Gazës.

Bombarduan formacionet e forcave izraelite në akset e Khan Yunis, me raketa dhe mortaja me rreze të shkurtër veprimi.

Shënjestroi me breshëri raketash pozicionin ushtarak izraelit “Yiftah” të batalionit të parë të Brigadës Veriore në Gaza. Granatoi me një breshëri raketash bazën ushtarake izraelite Ra’im.

Operacionet e Brigadave Al-Aksa më 24 janar:

Shkatërruan një tank Merkava dhe një transportues të blinduar të personelit (APC) me eksploziv në aksin qendror dhe perëndimor të Khan Yunis. Bombardoi një grumbullim automjetesh dhe ushtarësh izraelitë pranë varrezave perëndimore të Khan Yunis me një breshëri mortajash 60 mm.

Operacionet e Hezbollahut më 24 janar:

Sektori lindor:

Rreth orës 13:25 me orën lokale, zona Bayad Blida u vu në shënjestër me armët e duhura.

Rreth orës 15:40 me orën lokale, zona Al-Sammaqa në fermat e pushtuara libaneze Shebaa u shënjestrua me raketa.

Sektori perëndimor:

Rreth orës 21:30 me orën lokale, vendndodhja Birkat Risha u shënjestrua me raketa.

Operacionet e ushtrisë jemenase më 24 janar:

U angazhua në përleshje me disa anije luftarake amerikane në Gjirin e Adenit dhe Bab el-Mandab që po siguronte mbulim për dy anije tregtare amerikane, duke goditur drejtpërdrejt njërën prej tyre me raketa balistike dhe për pasojë duke detyruar anijet tregtare të tërhiqeshin. Përplasjet vazhduan për 2 orë.

Operacionet e rezistencës irakiane më 24 janar:

Duke përdorur raketa dhe dronë, tre baza okupuese në Irak dhe Siri, përkatësisht Baza Conoco, Baza e Aeroportit Erbil dhe Baza e Ain Al-Assad, u vunë në shënjestër, duke shkaktuar dëme dhe viktima./gazetaimpakt/presstv

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne