Operacionet e ‘Boshtit të Rezistencës’ kundër pushtimit izraelit

Grupet e rezistencës në Palestinë dhe në të gjithë rajonin vazhdojnë operacionet e tyre kundër Izraelit dhe mbështetësve perëndimorë në mes të luftës gjenocidale të regjimit në Rripin e Gazës, e cila ka marrë jetën e më shumë se 21,000 palestinezëve, kryesisht fëmijë dhe gra.

Operacionet e kryera nga grupet e rezistencës palestineze  më 30 dhjetor, janë si më poshtë:

Operacionet e Brigadave Kassam, më 30 dhjetor:

Shkatërruan plotësisht një transportues të trupave izraelite në veri të kampit të refugjatëve Bureij në Rripin qendror të Gazës me një predhë ‘Al-Yassin’ 105.
Shpërtheu një tank Merkava me një pajisje ‘Shuath’ në veri të kampit Bureij dhe shënjestroi një tjetër Merkava me një predhë ‘Al-Yassin’ 105, duke shkaktuar dëme të mëdha.
Sulmoj dy tanke ushtarake izraelite dhe dy transportues trupash me predha “Al-Yassin” 105 dhe shpërtheu një pajisje “Shuath” në një tank të tretë.
U përfshi në përleshjet me forcat speciale izraelite në lagjen Sheikh Radwan në qytetin e Gazës, duke vrarë dhe plagosur mbi 20 ushtarë të regjimit.
Vuri në shënjestër një tank Merkava me një pajisje ‘Shuath’ në zonën Sheikh Radwan në qytetin e Gazës.
Automjetet dhe ushtarëve ushtarakë izraelitë në Khan Yunis, në jug të Rripit të Gazës, me predha mortajash.
Shpërtheu një shtëpi në qytetin Khan Yunis me mjete shpërthyese, në të cilën ishin strehuar disa ushtarë të regjimit, duke shkaktuar vdekje dhe plagosje.
Synoi një tank Merkava me një predhë ‘Al-Yassin’ 105 në zonën Khuza’a, në lindje të qytetit Khan Yunis në Gazën jugore.
Vë në shënjestër një forcë këmbësorie ushtarake izraelite të fshehur brenda një ndërtese në zonën Sheikh Ajlin në qytetin e Gazës me një predhë anti-fortifikuar TBG.
Është qëlluar në drejtim të një ushtari izraelit me një pushkë snajper M99 të kalibrit të rëndë në Sheikh Ajlin, në qytetin e Gazës.
Synoi tetë tanke ushtarake izraelite me predha ‘Al-Yassin’ 105 në lagjet Al-Tuffah dhe Al-Daraj në qytetin e Gazës.
Grupet në shënjestër të ushtarëve dhe automjeteve të regjimit izraelit në lindje të Rafahut me predha mortajash të kalibrit të rëndë.
Në shënjestër dy Humvee me mjete shpërthyese dhe u përleshën me anëtarët e tyre me mitralozë, duke shkaktuar vdekje dhe plagosje në Sheikh Ajlin.
Synoi një grumbullim ushtarësh dhe automjetesh të regjimit izraelit në lindje të Khuza’a, në jug të Rripit të Gazës, me një breshëri predhash mortajash.
Në shënjestër të një tanku Merkava me një predhë ‘Al-Yassin’ 105 në lagjen Sheikh Ajlin.
Zuri në pritë një forcë këmbësorie ushtarake izraelite që ishte barrikaduar brenda një ndërtese në lagjet Al-Tuffah dhe Al-Daraj, duke vrarë dhe plagosur anëtarët e saj.
Operacionet e Brigadës Kuds më 30 dhjetor:

I përfshirë në përleshje me ushtarët e regjimit izraelit në vijat e frontit në veri dhe në lindje të qytetit të qytetit Khan Yunis në Gazën jugore.
Në shënjestër kibucat “Nir Am” dhe “Mefalsim” me një breshëri raketash.
Në shënjestër një transportues trupash izraelite dhe dy tanke me predha ‘Tandem’ dhe RPG në Al-Tuffah dhe Al-Daraj në qytetin e Gazës.
Në shënjestër të përqendrimeve të regjimit izraelit në zonën Bani Suhaila, në lindje të qytetit Khan Yunis, me një breshëri predhash të rregullta mortajash të kalibrit 60.
Në shënjestër dhe shkatërruan një automjet ushtarak izraelit me një mjet shpërthyes në lindje të kampit të refugjatëve Bureij në Rripin qendror të Gazës.
Përqendrimet ushtarake të synuara me një breshëri predhash të rregullta mortajash të kalibrit 60 rreth zonës Mahatta dhe Rrugës 5 në qytetin Khan Yunis.
Në shënjestër të forcave të regjimit izraelit në lindje të Rafahut me një breshëri predhash mortajash.
Synoi përqendrimet ushtarake të regjimit në zonën Abasan, në lindje të Khan Yunis, me një breshëri predhash të rregullta mortajash të kalibrit 60.
Përqendrimet ushtarake të shënjestruara të ushtarëve dhe automjeteve në afërsi të mullinjve në jug të Deir al-Balah me një breshëri predhash të rregullta mortajash të kalibrit 60.
Në një operacion të përbashkët me Brigadat Qassam, shënjestruan një grumbullim të madh ushtarësh izraelitë dhe një qendër komandimi dhe kontrolli me një breshëri të përqendruar raketash dhe një breshëri predhash mortajash, në tokën e Abu Oreiban, në juglindje të lagjes Al-Zaytoun.
Operacionet e Hezbollahut më 30 dhjetor:

Sektori lindor:

Rreth orës 13:50 me orën lokale, një sulm me dron u nis në zonën Ramtha në Shebaa.
Rreth orës 15:15 me orën lokale, ushtarët e regjimit izraelit u shënjestruan në Beit Hilal me armë të përshtatshme, viktima të konfirmuara.
Rreth orës 15:30 me orën lokale, grumbullimet e ushtarëve të regjimit izraelit në afërsi të kazermës Ramim u shënjestuan me armët e duhura.
Sektori perëndimor:

Rreth orës 12:40 me orën lokale, ushtarët izraelitë në pyllin Adatir u vunë në shënjestër me armët e duhura, viktima të konfirmuara.
Operacionet e rezistencës irakiane më 30 dhjetor:

Nisi tre sulme të veçanta kundër bazave ushtarake amerikane në rajonin gjysmë-autonom të Kurdistanit të Irakut dhe Sirisë, duke shkaktuar viktima dhe dëme kolaterale.
Filloi një sulm me dron në bazën ajrore al-Harir të pushtuar nga SHBA, që ndodhet 45 kilometra (27.9 milje) në veri të Aeroportit Ndërkombëtar të Erbilit, duke shkaktuar dëme të mëdha.
Fred një breshëri raketash në një bazë ushtarake amerikane në qytetin al-Shaddadi, që ndodhet rreth 50 kilometra (31 milje) në jug të qytetit verilindor të Sirisë, Hasakah, duke rezultuar në dëme.
Sulmoi me raketa objektin e drejtuar nga SHBA në bazën ushtarake Kharab al-Jir në distriktin Yarubiyah të së njëjtës provincë siriane, duke shkaktuar dëme./gazetaimpakt/presstv

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne