Papa Françesku bën thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gaza

Papa Françesku bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza dhe lirimin e të gjithë pengjeve izraelitë në një fjalim të së dielës së Pashkëve që shënoi ditën më të rëndësishme në kalendarin e krishterë, duke dënuar vuajtjet e shkaktuara nga luftërat. Papa kryesoi meshën në Sheshin e Shën Pjetrit të mbushur plot e zbukuruar me lule dhe më pas dha bekimin dhe mesazhin e tij “Urbi et Orbi” (qytetit dhe botës) nga ballkoni qendror i Bazilikës së Shën Pjetrit.

Mesazhi i Papës për Pashkë tradicionalisht fokusohet në çështjet botërore dhe ai përmendi pika të tjera të konflikteve, duke përfshirë Ukrainën, Sirinë, Libanin, Armeninë dhe Azerbajxhanin, Haitin, Myanmarin, Sudanin, rajonet Sahel dhe Bririn e Afrikës, Kongon dhe Mozambikun.

Françesku, 87 vjeç, ka qenë në gjendje të keqe shëndetësore javët e fundit, duke e detyruar atë në raste të përsëritura të kufizojë fjalimin e tij në publik dhe të anulojë angazhimet siç bëri të Premten e Mirë, duke anashkaluar me një njoftim të shkurtër një procesion në Koloseun e Romës.

Megjithatë, ai mori pjesë në ngjarje të tjera të Javës së Shenjtë që çuan në Pashkë dhe u shfaq me një humor relativisht të mirë të dielën. Pashkët festojnë ditën në të cilën besimtarët besojnë se Jezusi u ringjall. Pas shërbesës, Françesku shkoi në celularin e tij të hapur me majë të hapur për të përshëndetur turmat në shesh dhe në rrugën që lidh Shën Pjetrin me lumin Tiber. Vatikani tha se rreth 60,000 njerëz ishin paraqitur./Bw

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne